Yükleniyor...

Dikkat! Depolama Platformu Bitcoin (BTC) Madenciliği İçin Kullanılıyor!

Dosya depolama sağlayıcısı QNAP, müşterilerini Bitcoin (BTC) madenciliği saldırılarına karşı korumak için bir tavsiye yayınladı.

dikkat dosya depolama platformu bitcoin btc madenciligi icin kullaniliyor

Dosya depolama sağlayıcısı QNAP, müşterilerini Bitcoin (BTC) madenciliği saldırılarına karşı korumak için bir tavsiye yayınladı.

Donanım şirketi QNAP, Bleeping Computer’daki bir rapora göre, ağa bağlı depolama cihazlarına (veya internete bağlanan NAS cihazlarına) devam eden bir saldırıyı fark ettikten sonra geçen hafta müşterilerine bir tavsiye yayınladı. Saldırıdan etkilenen cihazların yasadışı olarak Bitcoin madenciliği yaptığı iddia ediliyor.

Tayvan merkezli QNAP, dosya depolama ve bellek cihazları alanında büyük bir oynatıcıdır. Bu tür cihazlar, ağı korumak ve “ödülleri” almak için saniyede binlerce karmaşık hesaplama yoluyla Bitcoin madenciliği yapılmasını sağlayan ve QNAP’ı saldırının hedefi haline getiren bilgi işlem becerilerini içerir.

Bilgi İşlem Sistemlerini Etkiliyor

Bu kötü amaçlı yazılım geçen yılın Kasım ayından bu yana bilgi işlem sistemlerini (QNAP dışında) etkilediğini söyleyen güvenlik uzmanları tarafından “Dovecat” olarak adlandırıldı. Kötü amaçlı yazılım mevcut tüm bilgi işlem gücünü tükettiğinden ve cihazlarını günlük işler için kullanılamaz hale getirdiğinden, QNAP müşterileri için bir felaket olarak kabul edilebilir.

QNAP, kötü amaçlı yazılım saldırılarının ana kaynağı olarak NAS cihazları için zayıf parolaların kullanılmasını gösterdi. Firma, “Analize göre, QNAP NAS’a zayıf kullanıcı şifreleri ile bağlanıldığında virüs bulaşabilir” açıklamasını yaptı. Bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için QNAP, tüm istemcilerden daha zor parolalar üretmelerini ve kullanmalarını, kötü amaçlı yazılım tespit programları yüklemelerini ve NAS cihazlarını en son yazılıma güncellemelerini istedi.

QNAP, istemciler için kendi kötü amaçlı yazılımdan koruma korumasını geliştirdiğini ekledi. Firma, “QNAP, Dovecat’ı virüslü cihazlardan kaldıracak bir çözüm geliştirmeyi bir öncelik haline getirdi” ifadelerini kullandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner