Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Bitcoin Haberleri Dikkat! Depolama Platformu Bitcoin (BTC) Madenciliği İçin Kullanılıyor!

Dikkat! Depolama Platformu Bitcoin (BTC) Madenciliği İçin Kullanılıyor!

ABONE OL:google-news

Dosya depolama sağlayıcısı QNAP, müşterilerini Bitcoin (BTC) madenciliği saldırılarına karşı korumak için bir tavsiye yayınladı.

Donanım şirketi QNAP, Bleeping Computer’daki bir rapora göre, ağa bağlı depolama cihazlarına (veya internete bağlanan NAS cihazlarına) devam eden bir saldırıyı fark ettikten sonra geçen hafta müşterilerine bir tavsiye yayınladı. Saldırıdan etkilenen cihazların yasadışı olarak Bitcoin madenciliği yaptığı iddia ediliyor.

Tayvan merkezli QNAP, dosya depolama ve bellek cihazları alanında büyük bir oynatıcıdır. Bu tür cihazlar, ağı korumak ve “ödülleri” almak için saniyede binlerce karmaşık hesaplama yoluyla Bitcoin madenciliği yapılmasını sağlayan ve QNAP’ı saldırının hedefi haline getiren bilgi işlem becerilerini içerir.

Bilgi İşlem Sistemlerini Etkiliyor

Bu kötü amaçlı yazılım geçen yılın Kasım ayından bu yana bilgi işlem sistemlerini (QNAP dışında) etkilediğini söyleyen güvenlik uzmanları tarafından “Dovecat” olarak adlandırıldı. Kötü amaçlı yazılım mevcut tüm bilgi işlem gücünü tükettiğinden ve cihazlarını günlük işler için kullanılamaz hale getirdiğinden, QNAP müşterileri için bir felaket olarak kabul edilebilir.

QNAP, kötü amaçlı yazılım saldırılarının ana kaynağı olarak NAS cihazları için zayıf parolaların kullanılmasını gösterdi. Firma, “Analize göre, QNAP NAS’a zayıf kullanıcı şifreleri ile bağlanıldığında virüs bulaşabilir” açıklamasını yaptı. Bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için QNAP, tüm istemcilerden daha zor parolalar üretmelerini ve kullanmalarını, kötü amaçlı yazılım tespit programları yüklemelerini ve NAS cihazlarını en son yazılıma güncellemelerini istedi.

QNAP, istemciler için kendi kötü amaçlı yazılımdan koruma korumasını geliştirdiğini ekledi. Firma, “QNAP, Dovecat’ı virüslü cihazlardan kaldıracak bir çözüm geliştirmeyi bir öncelik haline getirdi” ifadelerini kullandı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakDecrypt
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar