Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Kurucu Ortağına Göre Satoshi Nakamoto Yalnızca Bu Kişi Olabilir

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, gizemli Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun profiline yalnızca bir kişinin uyduğunu düşünüyor.

ethereum eth kurucu ortagina gore satoshi nakamoto yalnizca bu kisi olabilir

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, gizemli Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun profiline yalnızca bir kişinin uyduğunu düşünüyor.

Bir Daily Hodl haberine göre Hoskinson, YouTube’daki sürpriz bir Bana İstediğini Sor (AMA) etkinliğinde, aramasını bu role uyan tek kişi olduğuna inandığı bir kişi ile sınırlandırdığını söyledi:

“Son zamanlarda bu konuda çok konuştum. Bence ilki çok önemli değil ama ikincisi, muhtemelen Adam Back. Kanıtların üstünlüğüne ve Ockham’ın Usturası prensibine bakarsanız, bu size en olası cevabın doğru olduğunu ve ortada bir mistisizm veya sihir olmadığını söyler. O, bu profile uyuyor. 2008’de Bitcoin’i yaratan 40’lı veya 50’li yaşlarında birini arıyorsunuz. Bu Adam’a uyacaktır. İngilizce eğitimi, dilbilgisi, bilgisayar bilimi geçmişi ve tüm bunlar tam olarak aradığınız kimlik bilgileri. Muhtemelen bunu doğrulamak için kod stilometrisi ile epey ilerleyebilirsiniz.”

Adam Back, blokzinciri teknoloji şirketi Blockstream’in kurucu ortağı ve genel müdürüdür. Uzun süredir cypherpunks üyesi olan Back, Bitcoin whitepaper’ında referans gösterilen bir isimdir.

Hoskinson, bir simge olarak Satoshi’nin zaten kendi başına bir yaşam sürdüğünü ve Back’in veya başka birinin Satoshi olduğunu gösteren çok büyük kanıtlar ortaya çıksa bile, çoğu kişinin bunu kabul etmeyeceğini söylüyor:

“Satoshi artık bir simge haline geldiğinden, onun olduğuna dair büyük kanıtlar olsa bile herhangi birinin fiziksel olarak Satoshi olması imkansız olacak. Çünkü bir grup insan çıkıp “hayır hayır o bir sahtekar!” diyecek ve bu yüzden de bir noktadan sonra ulaşılamaz hale gelecek. Kimse o kişi olamayacak. Ama gerçek hayatta, muhtemelen Adam Back.”

Back’in Bitcoin’in gizemli yaratıcısı olduğu spekülasyonu, 2020 yılının Mayıs ayında YouTuber Barely Sociable’ın “Bitcoin – Unmasking Satoshi Nakamoto” adlı 660.000 görüntülenme alan bir videosu ile ivme kazanmıştı. Adam Back ise söylentileri ısrarla reddetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner