Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Gayrimenkule Karşı: Farklı Nesillerin Farklı Yatırım Alışkanlıkları

Kripto para topluluğundan birisi Twitter'da şu an 30 yaşında olanların Dogecoin'i (DOGE) tercih etmelerinin ve geçmiş zamanlarda aynı yaştaki ebeveynlerinin ev yatırımı yapmasının karşılaştırılmasıyla alakalı bir meme paylaştı.

doge gayrimenkul

Kripto para topluluğundan birisi Twitter’da şu an 30 yaşında olanların Dogecoin’i (DOGE) tercih etmelerinin ve geçmiş zamanlarda aynı yaştaki ebeveynlerinin ev yatırımı yapmasının karşılaştırılmasıyla alakalı bir meme paylaştı. Meme Tesla CEO’su Elon Musk’ın hoşuna gitmiş olacak ki kendisi buna gülerek yanıt verdi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şu anki 30 yaşındakilerin ve geçmişte aynı yaştaki ebeveynlerinin farklı şeylere -Dogecoin ve kendi evlerine – yatırım yapmaları arasındaki fark hakkındaki ironik meme’e emojiyle yanıt verdi.

Daha önce U.Today Z kuşağının ve Y kuşağının hangi varlıkları tercih ettiğine ve hangilerinin gayrimenkul ve diğer geleneksel varlıklar yerine kripto para birimlerine yöneldiğine dair kısa bir inceleme sunmuştu.

Araştırma Sonuçları

Bir araştırmaya göre, hisse senetlerini ve diğer geleneksel varlıkları tercih edenler yalnızca “boomer”lar değil. Ancak onlardan farklı olarak, Z ve Y kuşağı, son on yılda ortaya çıkan yeni varlık sınıflarına –kripto para birimlerine ve bunlara dayalı olanlara– yatırım yapmaya daha fazla eğilimli. Z kuşağı ve bin yıllık gruplardan yatırımcılar geleneksel olarak istikrarlı varlıklara güveniyor, ancak 18 ila 40 yaş arasındaki yatırımcıların yaklaşık yüzde 40’ı dijital para birimlerine sahip.

Bunlar arasında Z kuşağının yüzde 47’si ve Y kuşağının yüzde 39’u var. Ayrıca sosyal medyayı da yatırım yapmak için bilgi kaynağı olarak kullanıyorlar.

Genel olarak, her iki grup da kripto ve hisse senetleri ile diğer geleneksel varlık sınıflarının bir karışımını tercih ediyor. Bunların yaklaşık yüzde 40’ı BT hisse senetlerine, yüzde 42’si finans sektöründeki hisse senetlerine ve yüzde 38’i yüksek teknoloji/gelişmekte olan teknoloji sektörüne yatırım yapıyor. Artık emekliliğe yaklaşan bebek boomer kuşağının neredeyse tamamı hisse senedi ve gayrimenkul yatırımı yapıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner