Yükleniyor...

Dolandırıcılar, ChatGPT’ye Benzer Bir Proje Yaptı

OpenAI'ın sohbet robotu ChatGPT'nin dünya çapında büyük bir ilgiyle karşılanması dolandırıcıların dikkatinden kaçmadı.

yapay zeka

OpenAI’ın sohbet robotu ChatGPT‘nin dünya çapında büyük bir ilgiyle karşılanması dolandırıcıların dikkatinden kaçmadı.

Bir grup kişi ChatGPT’ye benzer bir sohbet robotu yazılımı yaptıkları iddiasıyla bir kısım kullanıcıyı dolandırmaya çalıştı. Ancak bu çaba bazı raporların ortaya çıkmasıyla ifşa oldu.

ChatGPT Benzeri Dolandırıcılık Girişimi Çürütüldü

Blockchain güvenlik firması CertiK, yeni başlatılan Web3 şirketi BlockGPT’nin bir dolandırıcılık olduğunu doğruladı. Ayrıca, PeckShield tarafından yapılan bir araştırma, BlockGPT’nin ön satış sözleşmesi sırasında toplanan 800’den fazla BNB’nin Tornado Cash’e yatırıldığını ortaya koydu.

chatgpt

BlockGPT, bu ayın başlarında yayınladığı bir basın bülteniyle, Blockchain üzerinde ChatGPT tarzında çalışan bir yapay zeka sistemi geliştirme vizyonunu duyurdu. Ne yazık ki, başlangıçta Globenewswire üzerinden iletilen bu basın açıklaması otomatik olarak Bloomberg’e de taşındı.

Önemli bir nokta ise, Bloomberg’de yayınlanan makalenin, okuyucuların bunu haber değil de ücretli bir basın açıklaması olarak algılamasına yardımcı olacak çok az işaret içerdiğidir. Aslında, web sitesindeki basın bülteninde herhangi bir sorumluluk reddi beyanı veya “Ücretli” ibaresi bulunmamaktaydı. Güvenlik toplama sağlayıcısı olan Blockfence, bu duruma dikkat çekerek bir tweet attı:

“Bilginize, Bloomberg ve Bloomberg Crypto, okuyucularınızın daha fazla açıklamayı ve gelecekteki potansiyel dolandırıcılık projelerini önlemek için sizden küçük bir araştırma yapmanızı bekliyor.”

Bununla birlikte haberin ayrıntıları araştırıldı ve bu durumun aslında anlatılanla bir ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner