Yükleniyor...

Dolar Düştüğünde Bitcoin (BTC) Neden Yükselişe Geçti?

ABD dolarının düşüşü ve Bitcoin dalgalanması aynı anda oldu.

WhatsApp Image 2020 08 06 at 18.56.36

ABD dolarının düşüşü ve Bitcoin dalgalanması aynı anda oldu. Peki neden? Cevabı açıklamadan önce, ABD Hazine bonoları faiz oranlarının aşağı yönlü ayarlanması ve parasal genişleme politikalarından başlayarak arka plandaki çoklu faktörleri inceleyelim.

Bu politikalar çok fazla ABD dolarının satılmasına neden olarak dolar endeksinin daha da düşmesine neden oldu. Son veriler, ABD doları endeksinin 93’ün altına düştüğünü gösteriyor. Bu sadece bu yılın en düşük noktasını değil,  iki yılın en düşük seviyesini geçen düşüşü gösteriyor.

ABD doları türev piyasasında, kısa pozisyonlar da Nisan 2018’den bu yana yeni bir zirveye ulaştı. Küresel Hedge fonları, ABD dolarının daha da düşeceğine inanıyor. USD üzerindeki toplam düşüş bu hafta yaklaşık 5,3 milyar dolar artarak 24,5 milyar dolara ulaştı.

Korelasyon açısından bakıldığında, Bitcoin ile ABD doları ile altın ve ABD doları arasındaki korelasyon azalırken, Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon arttı. Buna fiyat tepkisi geldi ve hem altının hem de Bitcoin’in düşen ABD doları endeksinin zemininde hızla yükseldiğini gösterdi

Altındaki artış, ABD dolarındaki düşüşle açıklanabilir ve bu durum, değerli metaller gibi güvenli liman varlıklarına yönelik küresel talebi artırmıştır. Bitcoin henüz güvenli liman varlık statüsüne ulaşmamış olsa da, altının yanı sıra başka bir küresel alternatif yatırım hedefi. Dahası, altın insanların psikolojik zirvelerine yükseldiğinde, halen satılmakta olan ABD dolarının çoğu Bitcoin ve diğer dijital para piyasalarına akmaya başlar.

Örneğin Coinmetrics’ten alınan veriler, USDT arzının özellikle yukarı doğru eğrinin daha da dikleştiği Temmuz ayında artmaya devam ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda, altının yukarı yönlü ivmesi biraz yavaşladı, bu da daha fazla ABD dolarının dijital para piyasasına daha önce olduğundan daha fazla para basmak için akmaya başladığını gösteriyor.

Borsalara akan para büyük miktarda USDT’dir, ancak Glassnode’dan gelen veriler, borsaların USDT bakiyesinin Nisan ayından bu yana düştüğünü göstermektedir. Aynı zamanda, Bitcoin borsaları bakiyesi yükselmeye devam etti. Buna dayanarak, borsalara akan USDT’nin çoğunun Bitcoin satın almak için kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner