Yükleniyor...

Dolar/TL’de 7,50 Eşiğinin Geçilmesiyle Yükseliş Hızlandı!

Pandemi sebebiyle gerek merkez bankalarının genişlemeci politikaya gitmeleri gerekse hükümetlerin peşi sıra mali teşviklere imza atmaları risk iştahını artırdı.

dolartl de 750 esiginin gecilmesiyle yukselis hizlandi

Pandemi sebebiyle gerek merkez bankalarının genişlemeci politikaya gitmeleri gerekse hükümetlerin peşi sıra mali teşviklere imza atmaları risk iştahını artırdı. Mayıs ayıyla birlikte yükselişe geçen GOP’ların yanı sıra gelişmekte olan ülke paralarında da son aylarda yükseliş var ancak hepsi yükselmiyor. Çünkü ülkelere göre para birimi üzerindeki riskler değişiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Türk Lirası (TL) de iç riskler nedeniyle negatif ayrışıyor. Son aylardaki olumlu fiyatlanmadan da faydalanamayan TL varlıklardaki çıkış devam ederken pozitif bir gelişmenin yokluğunda TL’deki kayıp derinleşiyor.

USD/TRY Kuru Rekor Tazeledi!

Dün FOMC öncesi 7,50 eşiğini geçen USD/TRY’de, dolayın beklenen kadar güvercin olmayan FED sonrası yükseliş devam etti ve 7,5480’e yükselerek rekor tazeledi. Gelecek hafta yapılacak PPK öncesi TL’deki baskının devam edebileceği üzerinde duran uzmanlar, TCMB’nin ek araçlarla ya da sözlü yönlendirmelerle USD/TRY’deki yükselişi durdurmasının çok zor olduğu görüşündeler. Bunun yanında, cari açık, enflasyon ve kurdaki yükselişe karşın bu toplantının da aksiyonsuz geçmesi güven kaybının da derinleşmesine neden olacağı üzerinde duruluyor.

Rekor tazeleyen USD/TRY kuru için seviye vermenin çok doğru olmadığını belirten uzmanlar, teknik görünümde 7,55 üzerinde 7,67’yi, herhangi bir geri çekilmede ise 7,37’nin ilk ana destek olduğunu belirtiyorlar. Öte yandan 7,43 seviyesi şu an için ara destek konumunda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x