Yükleniyor...

Dünya Çapındaki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 10 Bine Ulaştı!

Bitcoin ATM kurulumları dünya genelinde on bini aştı.

dunya capindaki bitcoin atm lerinin sayisi 10 bine ulasti

Bitcoin ATM kurulumları dünya genelinde on bini aştı. 2013’ün sonundaki ilk kalıcı Bitcoin ATM kurulumundan bu yana, endüstrinin bu noktaya ulaşması yaklaşık 7 yıl sürdü (Vancouver’da Waves Coffee House’da hala bir Bitcoin ATM’si var). Geleneksel banka ATM’lerine bakıldığında, bankaların on bin ATM kurması 9 yıl sürdü; bu nedenle Bitcoin ATM kurulumlarının hızı, 1970’lerdeki banka ATM’lerinden daha hızlı olarak göze çarpmaktadır.

İlginç gerçek: İlk 3,5 yıl içinde ilk 1000 bitcoin ATM kuruldu, sonraki 3,5 yıl içinde ise şimdiye kadar 9000 ATM daha kuruldu.

Bu olay, ilgili tüm şirketler ve insanlar için büyük bir kilometre taşı ve başarıdır.

Bitcoin ATM’leri – İlk Günler

Bitcoin ilk günlerde popülaritesini artırmaya başladığından beri, insanlar halk için nasıl kolaylaştıracaklarını düşünmeye başladı. Bu, Bitcoin ATM’lerin bir fikir haline geldiği zamandı çünkü ATM, insanların zaten aşina olduğu bir şeydi ve nakit karşılığında kripto para kazanmak ilginç ve acil bir yaklaşımdı.

2013 yılında birçok şirket ATM prototipleri üzerinde çalışıyor ve çözümlerini halka sunuyordu. Lamassu, prototip makinelerini Mayıs 2013’te NH Liberty Forum’da sergileyen ilk şirketlerden biriydi.

Diğer şirketler de Bitcoin ATM’leri geliştirmek için çalışıyorlardı. Ve kısa süre sonra ATM’lerin kurulduğu kalıcı yerler ortaya çıktı. Ekim 2013’te Robocoin (2013-2014’te popüler bir Bitcoin ATM tedarikçisi) Kanada’da ilk ATM’sini kurdu. Kanada’daki kurulumlardan kısa bir süre sonra ABD’de ilk ATM kuruldu Bu, Şubat 2014’te Albuquerque, New Mexico’da kurulan bir Lamassu makinesiydi. 2014 ortasından bu yana kurulum hızı arttı.

2015’in sonunda dünya çapında 300’den fazla ATM kuruldu. O zamanlar ATM’ler hala çoğunlukla kripto para biriminin benimsenmesini desteklemek isteyenler tarafından kuruluyordu. 2014 ortasından itibaren Bitcoin ATM kurulumlarının istatistiklerini kontrol ederken, Lamassu makinelerinin pazara hakim olduğunu ve ardından Robocoin kurulumlarının geldiğini görüyoruz. Hem mevcut en büyük ATM tedarikçileri Genesis Coin hem de General Bytes, ilk canlı Bitcoin ATM kurulumlarını 2014’ün ilk yarısında gerçekleştirdiler.

Yani başından itibaren üreticiler birçok şirket tarafından temsil ediliyordu. Ayrıca hala kiosk tedarik eden ve en büyük operatörlerden biri olan Coincloud için yazılım sağlayan Kanada merkezli üretici Bitaccess’in ve daha sonra şirketin desteğinin olmaması nedeniyle piyasa tarafından terk edilen küçük faktörlü Skyhook makinelerinin kurulumları da vardı.

ATM’lerde Kripto Para Birimleri Desteği

İlk günlerde ATM’lerin çoğu yalnızca Bitcoin’i destekliyordu. Bu, ATM’lerin mutlak çoğunluğunun yalnızca Bitcoin olduğu Eylül 2014’te altcoin desteği ile biraz olsun değişti. Yalnızca yaklaşık %4 ile desteklenen bir sonraki en büyük kripto para birimi Litecoin oldu. Diğer kripto paralar operatörler arasında daha da az benimsendi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner