Yükleniyor...

Dolar/TL Haftaya Yükselişle Başladı, Bu Hareket Devam Eder mi?

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta görevi devralacak.

dolar tl kuru 1

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta görevi devralacak. Biden, henüz görevi devralmadan önceki gün yeni teşvik paketi hakkında açıklamalarda bulundu ve paketin detaylarının Perşembe günü açıklanacağını dile getirdi.

Biden’ın bu açıklamaları ekonomi çevreleri tarafından ABD’nin ekonomisinde iyileşmeye dair adımların atılacağı ve iyileşmenin hız kazanabileceği şeklinde yorumlandı. Bu olumlu beklentiyle birlikte dolar haftaya yükselişle başladı.

Investing.com’da yer alan habere göre ABD Dolar endeksi 90,65 seviyesine çıktı. Bununla beraber gelişen ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Ruble, rand ve real gün içinde %1,5’a yakın değer kaybı yaşadı. Türk Lirası (TL) kaybı ise %2 oldu. Sabah saatlerinde 7,49’a yükselen Dolar/TL kuru yazının yazıldığı sırada ise 7.52’ye çıktı. Bu haliyle dolar 25 Aralık sonrası kayıplarını sildi.

Dolar Tahmini Geldi

Mynet’te yer alan habere göre Ekonomist Selçuk Geçer, ABD’de yaşanan olaylar sonrasında gerileyen dolar hakkında açıklamalarda bulundu. Geçer, bu düşüşün kalıcı olmadığını dile getirerek dolar ve altın fiyatlarının rekor kıracağını dile getirdi. Geçer, şu ifadeleri kullandı:

“Gevşer, geri gelir amma günün sonunda arkadaşlar bir gün uyandığımızda öyle bir ekonomik kırılma olur ki bu bu ekonomik ve finansal kırılma hiç bir şekilde sizin yollarınızı buralarda tutmanızı sağlamaz sağlayamaz. İstediğiniz kadar para harcayın dolar alır başını gider tutamazsınız arkadaşlar. Keza Euro ve sterlinde.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x