Yükleniyor...

Dolar/TL’de Düşüş Devam Edecek mi? Kurda Son Durum Ne?

Dolar/TL dün 8,44'e kadar düşüşe geçerken, bugün de güne 8,50'nin altında başladı.

dolar tl

Dolar/TL dün 8,44’e kadar düşüşe geçerken, bugün de güne 8,50’nin altında başladı. Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, enflasyonda yukarı yönlü büyük bir sürpriz olmazsa kurda düşüşün bir süre daha devam edebileceğini dile getirdi. Dolar/TL yazının yazıldığı sırada 8.42 civarındaydı.

Merkez Bankası (TCMB) dün 2021 yılsonu enflasyon toplantısında enflasyon tahminini yüzde 12.2’den yüzde 14.1’e, çıkarmıştı. Önümüzdeki birkaç ayda enflasyonun yüzde 19’u aşma ihtimali ise piyasanın yakından izlediği bir diğer önemli konu. TCMB dün bu sorulara net bir yanıt vermese de enflasyonla ilgili son çeyrekte belirgin düşüş beklediğini ve rapor tahminlerinin de bu öngörü üzerinde şekillendiğini söyledi.

“Bankanın TL’de Değer Kazancı Beklediğini Söyleyebiliriz” 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi TCMB açıklamalarından yola çıkarak, bankanın TL’de değer kazancı beklediğini, TCMB tarafından paylaşılan grafikler enflasyonun haftaya yüzde 18.5-19 bandına çıktıktan sonra Eylül’e kadar bu seviyelerde yatay kalacağı beklentisi içerdiğini, TCMB beklentileri yılsonuna kadar 200-300 baz puanlık bir faiz indirimi senaryosuna göre şekillendiğini, ancak enflasyon gelişmelerinin buna izin vermesinin zor olduğunu düşündüklerini ifade ederek şunları söyledi;

“TL’de değer kazancı ya da en azından değerlenme eğiliminin önümüzdeki hafta enflasyon verilerinde yukarı yönlü büyük bir sürpriz gelmediği durumda bir süre daha devam edeceğini bekliyoruz. Ancak beklediğimiz değer kazancı geçmiş kayıpları telafi edecek düzeyde olacak mı bunu zaman gösterecek. Dolayısıyla TCMB’nin dünkü tahminlerinin kısa vadede yeniden yukarı revizyon ihtiyacı yaratabilecek kadar iyimser olduğunu düşünüyoruz.”

Dolar Endeksi 91.855 Seviyesine Kadar Geriledi

Dolar/TL yaklaşık 1 aydır sakin ve aşağı yönlü bir seyir izliyor. Kur 8.75’li seviyelerden, önce 8.6, ardından dün itibarıyla 8.44’e kadar geriledi. Kurda 8.88 seviyesindeki tarihi zirvesinin altında sınırlı kazançlar da yaklaşık bir aydır devam ediyor. 

Öğle saatleri itibarıyla kur gerilemeye devam etti ve 8.42’ye düştü. Dolar endeksi dün 29 Haziran’dan bu yana görmediği 91.855 seviyesine kadar geriledikten sonra bugün en son 91.92 seviyesindeydi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner