Yükleniyor...

Dubai, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları İçin Kripto Düzenlemelerini Yayınladı

Dubai’de kripto para birimi yasalarını denetlemekle sorumlu olan düzenleyici kuruluş Sanal Varlık Düzenleme Kurumu (VARA), emirlik içinde faaliyet gösteren sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) için yeni yönergeler yayınladı.

dubaikripto

Dubai’de kripto para birimi yasalarını denetlemekle sorumlu olan düzenleyici kuruluş Sanal Varlık Düzenleme Kurumu (VARA), emirlik içinde faaliyet gösteren sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) için yeni yönergeler yayınladı. 

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli kripto ve blok zinciri avukatı olan Irina Heaver’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma göre VARA, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının çalıştırılmasına ilişkin kuralları belirleyen “Tam Pazar Ürün Yönetmelikleri”ni yayınladı.

Dubai, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Odaklandı

Yayınlanan yönergeler, kendi düzenleyicisine sahip serbest bölge olan Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) altında faaliyet gösterenler hariç, yalnızca Dubai’deki piyasa katılımcıları için geçerli olacak. 

Yönergelere ek olarak Dubai düzenleyici kurumu, VARA lisanslı olsun ya da olmasın tüm piyasa katılımcılarının pazarlama, reklam ve promosyon düzenlemelerine uyması gerektiğinin altını çizdi. Paylaşılan bilgilere göre, bu kuralları ihlal edenler 5.500 dolar ila 55.000 dolar arasında para cezasına çarptırılacak. Kuralları tekrar ihlal edenler ise 135.000 dolara kadar para cezası alabilir. 

Açıklanan verilere göre, 250 milyon doların üzerinde ticari sermayesi olan platformlar, VARA’ya kaydolmak zorunda. Yönetmelik ayrıca danışmanlık hizmetleri için yıllık denetim ücretleri belirleyecek. Bu ücretler de hizmetlere bağlı olarak 11.000 dolar ve 55.000 dolar arasında değişiklik gösterebilir. 

Irina Heaver Bazı Yorumlarda Bulundu

Gelişme hakkında yorum yapan Heaver, Cointelegraph’a verdiği demeçte VARA’nın kripto piyasası için netlik sağlamasının iyi bir şey olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Düzenleyici kesinlik, tüketiciler yatırımcılar ve Dubai Emirliği için iyi oldu. Uzun zamandır bekleniyordu ve memnuniyetle karşılandı.” 

Heaver ayrıca, VARA’nın düzenlemeleri yorumlama ve uygun gördüğü şekilde uygulama konusunda geniş bir yetkiye sahip olmasına rağmen, bu yorum ve uygulamanın Dubai’nin liderlik ruhu doğrultusunda yapılacağına inandığını ve güvendiğini de sözlerine ekledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner