Yükleniyor...

Kripto Para Piyasasında Sıkça Duyduğumuz “Dump” Nedir?

Dump ifadesi, piyasada işlem gören bir varlığın anormal bir şekilde değer kaybına uğraması anlamına geliyor.

Dump ifadesi, piyasada işlem gören bir varlığın anormal bir şekilde değer kaybına uğraması anlamına geliyor. Doğal olmayan bu durumla ilgili olarak kullanıcıların bilinçli ve dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Dump terimini kullanırken akla hemen pump ifadesi de geliyor. Bu iki ifade genellikle birbirlerinden ayrılmadan kullanılıyor. Pump ile ilgili olarak hazırladığımız detaylı içeriği inceleyerek bu terim hakkında da dilediğinizce bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi ise dump ifadesinin ne anlama geldiğini, ne gibi sonuçlar doğurabileceğini, hangi durumlarda gerçekleştiğini ve kullanıcıların bu durumlardan zarar görmemek adına nasıl davranması gerektiğini bu içerik boyunca detaylı bir şekilde ele almaya çalışalım.

kripto para analisti tyler swope yil sonu bitcoin btc fiyat hedefini acikladi

Pump ve dump şemaları kolay yollardan büyük kazançlar elde etme amacına sahip kişi ya da kişiler tarafından uygulanan ve doğal olmayan grafikler olarak tanımlanabilir. Herhangi bir platform üzerinden bir araya gelen kişiler “pump ve dump” grupları oluşturuyor ve yanlış bilgilerin yayılmasını sağlayarak fiyat manipülasyonuna yol açıyor. Sonuç olarak doğru noktalarda alım ya da satım emri veren bu kişiler bu durumdan kar elde ediyor. Tabi ki piyasada kazanılan bu para çoğu zaman durumdan haberdar olmayan masum kullanıcıların yatırımlarından meydana geliyor. Tüm bunlar sonucunda ortaya mağduriyetler çıkıyor ve kullanıcılar kripto para piyasasının tamamen bir dolandırıcılıktan oluştuğu fikrine kapılıyor. Bu durum kripto paraların itibarını ve geleceğini kötü etkilediği gibi alım satım olanağı sunan platformlara da zarar verebiliyor. Kripto para yatırımcılarının işlemlerini detaylı araştırmalar sonucunda gerçekleştirmeleri ve sağdan soldan gelen bilgilere fazla itimat etmemeleri bu olumsuz sonuçların önüne geçebilecektir.

Dump Terimi Hangi Durumda Kullanılır?

Dump ifadesi bir emtianın fiyatında yaşanan olağandışı fiyat kaybı yaşanması durumda kullanılıyor. Kullanıcıların kısa sürede fazla para kazanma arzusu tarih boyunca sömürülegelmiştir. Bu durum bilincinde olan kullanıcılar pump ve dump grafiği oluşturarak kısa sürede büyük kâr elde etmeyi hedefliyorlar. Teknolojiyle girift bir yapıya sahip olan kripto para piyasası sayesinde pump ve dump oluşturmak eskisinden çok daha kolay hale geldi. Geleneksel piyasaların eski zamanlarından beridir süregelen pump ve dump şemaları günümüzde artık çok daha hızlı ve tehlikeli bir şekilde uygulanabiliyor.

Kripto para piyasasında pump ve dump şemasının geleneksel piyasaya göre daha sık yaşanmasının bir nedeni daha var diyebiliriz. Bu da hiç şüphesiz bu yenilikçi piyasaların diğerlerine göre daha az düzenleniyor olduğundan kaynaklanıyor. Örnek vermek gerekirse geleneksel emtia alım satım platformlarında bir hisse senedinin belirlenen bir zaman aralığında kaybedebileceği ya da kazanabileceği değerin alt ve üst sınırı bulunuyor. Kripto para platformlarında ise durum hiç de bu şekilde değil. Öyle ki çok kısa bir süre içerisinde bir kripto paranın yüzde yüz hatta daha fazla değer kazanması ya da kaybetmesi mümkün. Bu durum kullanıcılara avantaj sağlasa da pump ve dump gibi istenmeyen sonuçlara da yol açabiliyor.

Dump ve Pump Arasındaki Fark Nedir?

Pump ifadesinin ne demek olduğunu daha önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde inceledik. Dump terimi de pump ile yaşanılan durumun tam tersi manasına geliyor. Doğal olmayan müdahalelerle, genellikle az hacimli ve az piyasa değerine sahip kripto paraların fiyatının anormal şekilde artıp azalması pump ve dump şeklinde tanımlanabilir. Dump kelimesi İngilizce’de yıkmak, yıkılmak, indirmek anlamlarında kullanılıyor. Zaten dump grafiği çizen bir kripto paranın fiyatı da kelimenin tam manasıyla yıkılıyor. Aşağıda yer alan grafikte dump yaşayan bir kripto varlığın oluşturduğu fiyat şemasını yakından inceleyebilirsiniz. Genellikle bu gibi grafiklerin çizildiği durumlarda bazı kullanıcılar büyük kar elde ederken diğerleri de aynı ölçüde zarara uğruyor. Bu zararları tazmin etmek kimi zaman mümkün olmayabiliyor.

dump

Dump Yapmak Ne Demek?

Dump yapma durumunu daha iyi anlayabilmek için pump teriminin ne demek olduğunu da bilmek gerekiyor. Bu iki ifade genellikle birlikte kullanılıyor. Kısaca tanımlamak gerekirse dump, piyasalarda işlem gören bir varlığın ani bir fiyat kaybına uğraması manasına geliyor. Dump hareketi genellikle pump hareketini takip eder ve kullanıcıların hedefledikleri karı elde edip piyasadan çıktığı manasına gelir. Fiyatı çeşitli manipülasyonlarla anormal şekilde yükselen bir kripto para ani bir fiyat kaybına uğruyorsa bu dump hareketinin sona erdiğini gösteriyor diyebiliriz. Aşağıda pump ve dump şemasına ilişkin paylaşılan bir grafik yer alıyor. Bu grafiği detaylıca inceleyerek ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

pump and dump

Kripto para piyasasının öncüsü Bitcoin (BTC) ya da öncü altcoin’lerden Ethereum (ETH) gibi varlıklar kat ettikleri uzun mesafenin ardından bir hayli büyük piyasa değerlerine ulaşmayı başardılar. Bunun gibi kripto varlıkların sahip oldukları işlem hacimlerinin de oldukça fazla olduğu söylenebilir. Pump ve dump hareketlerini genellikle küçük ölçekli kripto paralarda görmemizin daha olası olduğunu söylemek mümkün. Kullanıcıların pump ve dump hareketlerinden olumsuz şekilde etkilenmemesi için yatırımlarını çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmesi öneriliyor. Risklerle dolu kripto para piyasasında kolay kâr elde etmenin zannedilenin aksine pek mümkün olamayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aksi hale kullanıcıların yeri doldurulamayacak büyük zararlara uğrayarak piyasaya küsmesi hiç de şaşırılmayacak bir sonuç olur.

Pump ve dump şemaları, finans piyasalarıyla ilgili literatürde genel anlamda “dolandırıcılık” faaliyeti etiketiyle anılıyor. Bu noktada yeniden belirtmekte fayda var ki kullanıcıların bu gibi doğal olmayan hareketlerden uzak durmaları ve organik kar oranlarına odaklanmaları çoğu uzmanın ortak kanaati.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner