Yükleniyor...

Dünya Çapındaki Bitcoin Benimsenmesi Yüzde 700 Arttı

Önde gelen siber güvenlik firması Kaspersky Labs'a göre, insanların yaklaşık yüzde 10'u internetten satın aldıkları ürünlerin ücretini ödemek için Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimlerini kullanıyor.

Bitcoin Benimsenmesi

Önde gelen siber güvenlik firması Kaspersky Labs’a göre, insanların yaklaşık yüzde 10’u internetten satın aldıkları ürünlerin ücretini ödemek için Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimlerini kullanıyor.

Son 6 Yılda Yüzde 700’lük Artış

Coinmap’in verilerine göre, dünya çapında Bitcoin ödemelerini kabul eden tüccarların sayısı son 6 yılda yüzde 700’ün üzerinde artış gösterdi. Her ne kadar kripto para birimleri ana akım benimsenmeyi henüz başaramamış olsa da Bitcoin ve diğer dijital varlıkları kullanan insanların yüzdesi her geçen gün artıyor. Kaspersky’nin araştırmasına göre, dünyadaki nüfusun yaklaşık yüzde 13’ü e-ticaret sitelerinden satın alınan ürünlerin ücretini ödemek için kripto para birimini kullandı.

1997 yılında Moskova’da kurulan Kaspersky Labs’ın araştırması, 22 farklı ülkede bulunan 13.000’den fazla tüketiciden gelen yanıtlarla derlendi. Araştırma sonuçları, araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 81’inin internetten alışveriş yapmak için banka veya kredi kartlarını kullanmayı tercih ettiklerini belirttiğinden kripto paraların en az tercih edilen ödeme yöntemi olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Siber güvenlik firmasının araştırma sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, Kaspersky’nin işletme lideri Vitaly Mzokov, “Kripto para birimi fiyatlarındaki düşüşe rağmen tüketiciler arasında dijital işlemler için hala güçlü bir istek var.” dedi.

2017’nin sonlarında ve 2018 yılının başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören kripto para fiyatları o zamandan bu yana ortalama yüzde 80 oranında düştü. Yine de nispeten küçük bir tüketici yüzdesinin hala kripto paraları ödeme yöntemi olarak kullanmayı tercih ettiği görülüyor. İnternetten satış yapan tüccarların ödeme seçeneği olarak kripto paraları kabul etmeleri ise kripto paraların tanıtımına destek oluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner