Yükleniyor...

Dünyada En Fazla Bitcoin’e Sahip Şirketler Hangileri?

Bankr verilerine göre dünya çapında en çok Bitcoin'e sahip olan 10 şirket açıklandı.

bitcoin sirket

Bankr verilerine göre dünya çapında en çok Bitcoin’e sahip olan 10 şirket açıklandı. Listenin başında herkesin tahmin edebileceği gibi Grayscale yer alıyor.

Bitcoin, geçtiğimiz birkaç saat içerisinde tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşarak rekor kırdı. 2020 yılında fiyat artışıyla birlikte, Bitcoin talebi artık sadece perakende yatırımcılar tarafından yönlendirilmiyor. Bununla beraber birçok kurum da büyük miktarlarda BTC stoklamaya başladı.

Bankr tarafından sunulan veriler, 30 Kasım 2020 tarihindeki işlem fiyatına göre ilk on şirketin 830.433 Bitcoin değerinde yaklaşık 16.59 milyar dolar tuttuğunu gösteriyor. Bu rakam, arzdaki toplam 21 milyon Bitcoin’in %3.96’sını oluşturuyor. ABD merkezli Grayscale Bitcoin Trust, 11.6 milyar dolar değerinde 590.581 BTC ile ilk sırada yer alıyor. Miktar, arzdaki toplam Bitcoin’in %2.43’ünü temsil ediyor. Jack Dorsey’in firması Square ise 4.709 BTC ile 93 milyon dolar değeriyle onuncu sırada yer alıyor. Rakam, arzdaki toplam Bitcoin’in %0.02’sini temsil ediyor. Listede yer alan 10 firmanın 6’sı ABD merkezli.

Bitcoin rezerv

Kurumlar İlgilenmeye Başladı

Artık daha fazla şirket, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgilenmeye başladı. Birçok firmanın gün geçtikçe Fiat rezervlerini Bitcoin’e dönüştürdüğünü sıklıkla duyar olduk. Bu eğilim, yüksek volatiliteye rağmen kripto para piyasasına duyulan güveni temsil ediyor. Bitcoin; altın ve gümüş gibi geleneksel servet depolarını geride bırakan koronavirüs krizinden güçlü bir şekilde çıktığı için 2020’de daha fazla şirketin yatırım varlığı haline geldi.

Pandemi borsanın çökmesine neden oldu. Hisse senetlerinin çoğu tarihsel en düşük seviyelerine inmesine rağmen, bazıları tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı için toparlanmaya başladı. Bazı hükümetler, ekonomiyi canlandırmak için daha fazla para basma gibi uygulamalara yöneldi, böyle bir hareket, para birimi önemli ölçüde değer kaybettikçe, fiat rezervlerinde milyonlar tutan şirketleri etkiledi. Bu da şirketlerin BTC’yi bir yatırım seçeneği olarak düşünmesini sağladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner