Yükleniyor...

Dünyanın En Büyük Perakende Zinciri Ürün Teslimatında Blockchain’e Güvenecek!

Dünyanın en büyük perakende zinciri Walmart'ın ortaya çıkan bir patent başvurusunda, şirketin ürün teslimatında Blockchain teknolojisine güvenmeye hazırlandığı görülüyor.

Walmart Blockchain

Dünyanın en büyük perakende zinciri Walmart’ın ortaya çıkan bir patent başvurusunda, şirketin ürün teslimatında Blockchain teknolojisine güvenmeye hazırlandığı görülüyor. Patentte, perakende devinin Blockchain teknolojisini otonom dağıtım Drone’larında kullanma planınına açıkça değiniliyor.

Uygulama, otonom elektronik cihazların birbirleriyle kablosuz olarak iletişim kurmalarını sağlıyor. Özel bir tanımlama işleminden sonra taşınan nesnelerin birbirleri arasında transfer edilmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Bir Drone, bir diğerinin bulunduğu belirli bir noktaya gittikten sonra, blok zinciri anahtarını kullanarak kimlik doğrulama sinyallerini değiştirebilecek ve ilk Drone “iş arkadaşını” başarılı bir şekilde tanırsa paketi ona devredebilecek. Drone’lar, depolanan teslimat bilgileri için Blockchain teknolojisiyle desteklenen bir veritabanına güvenecek.

Patentte, Drone’ların birbirini tanıyabilmesi için RFID kodları, QR kodları veya ultrason dahil olmak üzere birçok yöntemin kullanılmasından bahsediliyor. Ayrıca, bir Drone’un diğer Drone tarafından kolayca tanımlanabilmesi için dağıtım Drone’larının her birinin kendine özgü özellikler ile donatılabileceği belirtiliyor.

Patentin amacının otomatik teknolojinin kullanımı, teslim süreci unsurlarının güvenilir hale gelmesi için gereken sürelerinin azaltılması olduğu görülüyor. Gerçekten de Walmart, tüketicilerin mallarının teslim edilmesi sürecinde güvenle ilgili zorluklarla karşı karşıya ve bu teknolojinin hayata geçmesi durumunda güvenin önündeki engelleri aşmayı umuyor. Şirkete göre, Drone’lar için güvenilir bir tanımlama sistemi gerekiyor ve bunun için Blockchain teknolojisi kullanılacak.

Patentte tarif edilen Blockchain sistemi, kayıt bütünlüğünün hesaplamalı kanıtının içerik, ticaret ve/veya eşler arası bir ağ yoluyla alışverişin para birimi olarak kullanımının kronolojik sırasını oluşturmak için kullanılacak ve her düğüm bloğu için zor bir iş kanıtı bulunmaya çalışılacak.

Walmart, işletmesi için çeşitli Blockchain çözümleri üzerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor. Şirket, kısa süre önce akıllı cihazların yönetimi ve teslimat kontrolü ile ilgili patent başvuruları yaptı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner