Yükleniyor...

Amerikalıların Yüzde 80’i Kripto Paraların Farkında!

Yüzlerce yıldır ticarette kağıt veya madeni para kullanıldı.

Kripto Paralar ABD

Yüzlerce yıldır ticarette kağıt veya madeni para kullanıldı. Yıllar sonra bunun yerini yavaş yavaş bankamatik kartları ve kredi kartları almaya başlamıştı ki kripto para diye bir şey çıktı. Gözüken o ki kripto paralarla ticaretin şekli değişiyor, en azından yakın gelecekte değişecek. En azından Amerika’da yapılan bir araştırmadan bu çıkarımda bulunmak mümkün.

Yakın zamanda kripto para ile ilgili farkındalık ve davranışlar hakkında bir tüketici anketi yapıldı. Ankete katılanların yaklaşık yarısı ABD doları üzerinden kripto para birimini kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Ülke çapında anketler düzenleyen bir araştırma firması olan YouGov Omnibus’un son araştırmasına göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 80’i en az bir tür kripto para biriminin farkında.

Ağustos ayında yapılan bir ankete göre, Bitcoin’in farkındalık konusunda listenin başında yer alıyor. Anket katılımcıların yüzde 71’i Bitcoin’i bildiğini söylerken yüzde 13’ü de Ethereum’u bildiğini dile getiriyor. Anket katılımcılarına bilip bilmedikleri sorulan diğer kripto para birimleri arasında Litecoin, Zcash, Dash, Ripple, Monero, Cardano, Stellar, NEO, EOS, NEM, Dogecoin, Midseason/SafeCoin, Lisk ve Storjcoin X yer alıyor.

Kripto para farkındalığında erkeklerin büyük çoğunluğunu her tür kripto para birimini kadınlardan daha iyi bildiği görülüyor. Kadınların yüzde 20’si, erkeklerin yüzde 16’sı ise hiçbir kripto para birimine yabancı değil.

Ankete katılanların üçte birinden fazlası (yüzde 36) kripto paraların önümüzdeki 10 yıl içinde yasal satın alımlar için geniş çapta kabul edileceğini düşünüyor. Yaklaşık yüzde 36’sı ise kripto paraların 10 yıl içinde yaygın olarak kabul edilmeyeceği görüşünde.

Bitcoin’in farkında olduğunu söyleyenlerin yüzde 87’si hiçbir şekilde ticarette veya alışverişte Bitcoin’i kullanmadığını söylüyor. Bitcoin’in farkında olanların neredeyse yarısı ise (yüzde 49) henüz onu satın almadıklarını ve bunu yapmayı planlamadıklarına sevindiklerini söylüyor. Katılımcıların yüzde 15’i ise daha erken bir zamanda Bitcoin almadığı için pişman. Bu pişmanlık yaşı genç olanlarda düşük, ancak 55 yaş ve üstü anket katılımcısının yüzde 11’i pişmanlık duyduklarını dile getiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner