Yükleniyor...

Dünyanın En Eski Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Testini 2022’ye Kadar Uzattı

Riksbank (İsveç Ulusal Bankası), önümüzdeki yıla kadar potansiyel bir e-krona dijital para birimi üzerinde Accenture ile çalışmaya devam edeceğini söyledi

isvec ulusal banka cbdc dijital para

Riksbank (İsveç Ulusal Bankası), önümüzdeki yıla kadar potansiyel bir e-krona dijital para birimi üzerinde Accenture ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç’in Riksbank’ı, potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot projesini 12 ay daha uzatacak.

Yapılan basın açıklamasına göre, profesyonel hizmetler firması Accenture’un desteğiyle yürütülen proje Şubat 2022’ye kadar sürecek. Riksbank, merkez bankası tarafından çıkarılan e-krona için “nakiti tamamlayıcı bir unsur olarak” teknik bir çözüm geliştirmeye devam edeceğini ve temel amacın bankanın teknoloji hakkındaki bilgisini artırmak olduğunu söyledi.

2021 için kurum, performans ve ölçeklenebilirliğe odaklanarak potansiyel dijital para birimini geliştirmeye devam edecek. Çevrimdışı işlevlerin test edilmesi ve harici katılımcıların test ortamına getirilmesi de masada. Proje, İsveç’in ticari bankacılık sektöründen, bağımsız bir CBDC’nin uygulanabilirliği ve bunun tüm bankacılık sistemini nasıl etkileyeceği konusunda bazı endişeleri ortaya çıkardı.

Geçen yıl merkez bankasından hükümete yönelik güçlü lobi çalışmalarına rağmen e-kronun ihracı konusunda nihai bir karar çıkmadı. Ancak geleneksel nakit kullanımının azalmasıyla birlikte İsveç CBDC’ye geçiş yapmayı düşünüyor.

Bununla birlikte, açıklamaya göre, dijital para biriminin nihai tasarımı ve altında yatan teknolojiyle ilgili soru işaretleri hala devam ediyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x