Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Dünyanın En Eski Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Testini 2022'ye Kadar Uzattı

Dünyanın En Eski Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Testini 2022’ye Kadar Uzattı

ABONE OL:google-news

Riksbank (İsveç Ulusal Bankası), önümüzdeki yıla kadar potansiyel bir e-krona dijital para birimi üzerinde Accenture ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç’in Riksbank’ı, potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot projesini 12 ay daha uzatacak.

Yapılan basın açıklamasına göre, profesyonel hizmetler firması Accenture’un desteğiyle yürütülen proje Şubat 2022’ye kadar sürecek. Riksbank, merkez bankası tarafından çıkarılan e-krona için “nakiti tamamlayıcı bir unsur olarak” teknik bir çözüm geliştirmeye devam edeceğini ve temel amacın bankanın teknoloji hakkındaki bilgisini artırmak olduğunu söyledi.

2021 için kurum, performans ve ölçeklenebilirliğe odaklanarak potansiyel dijital para birimini geliştirmeye devam edecek. Çevrimdışı işlevlerin test edilmesi ve harici katılımcıların test ortamına getirilmesi de masada. Proje, İsveç’in ticari bankacılık sektöründen, bağımsız bir CBDC’nin uygulanabilirliği ve bunun tüm bankacılık sistemini nasıl etkileyeceği konusunda bazı endişeleri ortaya çıkardı.

Geçen yıl merkez bankasından hükümete yönelik güçlü lobi çalışmalarına rağmen e-kronun ihracı konusunda nihai bir karar çıkmadı. Ancak geleneksel nakit kullanımının azalmasıyla birlikte İsveç CBDC’ye geçiş yapmayı düşünüyor.

Bununla birlikte, açıklamaya göre, dijital para biriminin nihai tasarımı ve altında yatan teknolojiyle ilgili soru işaretleri hala devam ediyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakCoindesk
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar