Yükleniyor...

Düşmek bilmiyor: Bitcoin (BTC) 40 bin doları arzuluyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 4'lük bir yükselişe imza atarak 36 bin 863 dolara ulaştı.

BTC yükseliş

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 4’lük bir yükselişe imza atarak 36 bin 863 dolara ulaştı.

BTC, piyasa koşullarının etkisiyle yükselişini tüm hızıyla sürdürüyor. BTC’deki yükseliş, son iki aydır keskin bir şekilde devam ediyor. Kasım ayında düşüş senaryolarının gerçekleşeceğine yönelik dedikodulara rağmen BTC, 35 bin doları aşarak 37 bin dolara perde araladı.

Bitcoin madencilik şirketlerinden gelen pozitif gelir raporları, ETF analistlerinin olumlu sinyalleri, FTX gelişmesi ve ABD’nin faiz politikasının gevşemeye başlaması BTC’nin son yükselişine zemin hazırladı.

Birçok olumlu faktörün pozitif piyasayı alevlendirmesi sonucunda BTC, son 24 saatte yüzde 4’lük artış ile 35.300 dolar seviyesinden 36.863 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin (BTC) 40 bin doları test edebilir mi?

Son birkaç aydır kripto piyasası pozitif bir görünüm sergiliyor. BlackRock ve beraberindeki kurumsalların Bitcoin spot ETF başvurusunda bulunması, bu pozitif havanın ana kaynağı olarak biliniyor. Ancak ABD faktörü de önem taşıyor.

ABD, son politika faizi kararını sabit tutma yönünde verdi. Artık ABD’de faiz artışının gerçekleşmeyeceği ve hatta gevşeyeceği iddiaları ortaya çıkmaya başladı.

Artık küresel piyasalardan negatif etkilenmeyen BTC, gözünü 40 bin dolara dikti. BTC’nin bu yolculuğunda, ETF söylentileri ise itici güç oldu. Bloomberg analistleri James Seyffart ve Eric Balchunas, Bitcoin spot ETF’lerin kısa sürede onaylanacağını iddia etti. Analistlere göre SEC, 8 ila 17 Kasım arasında ETF’lere onay verebilir. Diğer taraftan Seyffart, en geç 10 Ocak’a kadar ETF konusunda resmi bir adım bekliyor. Bloomberg’ün ETF analistleri, SEC’in masasında bekleyen 12 başvurunun peş peşe onaylanabileceğine yönelik görüşlerini paylaştı.

Hali hazırda ETF etkisiyle yüzde 40’dan fazla yükselen BTC, onay aşamasına gelinmiş olma ihtimalini fiyatladı ve 37 bin dolara yaklaştı. Bu sırada küresel Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital de yüzde 650 oranında gelir artışı elde etti.

Piyasadaki pozitif hava sürerken, BTC için 40 bin dolar mümkün mü?

BTC grafik analizi

BTC için 40 bin dolar yolculuğunda, piyasa koşulları oldukça elverişli görünüyor. Lider kripto para birimi, 36.863 doların üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 6 Mayıs 2022 öncesindeki fiyat seviyesine geri dönebilir. Bu durumda BTC, 2022 Mayıs döneminden gelen 39.750 dolar direncini test edebilir. Oldukça zorlu bir direnç noktası olan bu fiyat seviyesinin aşılması bir hayli zor görünüyor. Satış baskısının yerleştiği bölgede, potansiyel bir kar alma seviyesi olarak kabul edilebilir. Bu direnç noktasının aşılması ise kısa sürede BTC fiyatını 40 bin dolara ulaştırabilir.

40 bin dolara hiç olmadığı kadar yakın olan BTC’nin bu yükselişindeki en büyük kozu ise ETF’ler olacaktır. Gündeme servis edilen pozitif ETF haberleri, 39.750 dolar direncinin aşılmasında pay sahibi olabilir.

Diğer taraftan BTC, Eylül ayından bu yana yüzde 50’ye yakın bir yükseliş yaşadı. BTC’yi 25 bin dolar seviyesinden alan yüklü cüzdanlar, son yükseliş ile birlikte satış yapmaya başlayabilir. BTC, şişmiş bir fiyat görünümü ve pozitif piyasa arasında yön arayacağı zaman dilimine girmiş durumda.

Düşüşün gerçekleşmesi halinde BTC, 35.958 doları destek noktası olarak kullanabilir. Bu destek noktasının zayıf görünümde olması nedeniyle, olası satış baskısı BTC fiyatını 35.231 dolara kadar itebilir. 35.231 doların kaybedilmesi halinde BTC, 34.089 doları ve 30.769 doları test edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner