Anasayfa Kripto Para Haberleri Eğitim Sektöründe Fidye Yazılım Mağdurları Artıyor

Eğitim Sektöründe Fidye Yazılım Mağdurları Artıyor

ABONE OL:google-news

Verizon tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında fidye yazılımı saldırıları, tüm siber saldırıların yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Yayınlan veriler, yaşanan bu olayların %92’sinin finansal amaçlı, %3’ünün ise eğitimde faaliyet gösteren işletmelere casusluk amacı ile yapıldığını gösteriyor.

Fidye yazılımı saldırıları her geçen gün endişe verici bir oranda büyüyor. Şu anda tüm saldırıların büyük bir çoğunluğunu oluşturan fidye yazılımları, genellikle e-posta ve sahte web siteleri aracılığı ile yapılmakta.

Verizon raporu, saldırganların işi kendilerinin bile yapmaları gerekmediğini gözler önüne koydu. Bu tür siber saldırılarda bulunmak isteyen suçlular, kötü amaçlı bu yazılımı bir hizmet olarak kiralayabiliyorlar. Verizonun raporu ayrıca halen birçok şirketin fidye yazılımına karşı oldukça tedbirsiz olduğunu ortaya koydu.

Bugcrowd güvenlik şirketinin kurucusu ve CTO’su Casey Ellis yaptığı açıklamada, daha fazla kurumun salgın sebebi ile uzaktan çalışmaya başlaması ile birlikte fidye yazılımlarda da ciddi bir oranda artış gerçekleştiğini belirtti.

Fidye yazılımı sayesinde tüm içeriklerinizi kilitleyen bilgisayar korsanları, bu içeriklere tekrar erişebilmeniz için belli miktarda ödemeleri kripto borsalar aracılığı ile yapılmasını talep ediyorlar. Bu sebepten ötürü kötü amaçlı bu yazılımların adı fidye yazılımı olarak geçmekte.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

Bizi Takip Edin

920BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,542TakipçilerTakip Et
587AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar