Yükleniyor...

Eğitim Sektöründe Fidye Yazılım Mağdurları Artıyor

Verizon tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında fidye yazılımı saldırıları, tüm siber saldırıların yaklaşık %80'ini oluşturuyor.

fidye yazilimlar her gecen gun artmaya devam ediyor

Verizon tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında fidye yazılımı saldırıları, tüm siber saldırıların yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Yayınlan veriler, yaşanan bu olayların %92’sinin finansal amaçlı, %3’ünün ise eğitimde faaliyet gösteren işletmelere casusluk amacı ile yapıldığını gösteriyor.

Fidye yazılımı saldırıları her geçen gün endişe verici bir oranda büyüyor. Şu anda tüm saldırıların büyük bir çoğunluğunu oluşturan fidye yazılımları, genellikle e-posta ve sahte web siteleri aracılığı ile yapılmakta.

Verizon raporu, saldırganların işi kendilerinin bile yapmaları gerekmediğini gözler önüne koydu. Bu tür siber saldırılarda bulunmak isteyen suçlular, kötü amaçlı bu yazılımı bir hizmet olarak kiralayabiliyorlar. Verizonun raporu ayrıca halen birçok şirketin fidye yazılımına karşı oldukça tedbirsiz olduğunu ortaya koydu.

Bugcrowd güvenlik şirketinin kurucusu ve CTO’su Casey Ellis yaptığı açıklamada, daha fazla kurumun salgın sebebi ile uzaktan çalışmaya başlaması ile birlikte fidye yazılımlarda da ciddi bir oranda artış gerçekleştiğini belirtti.

Fidye yazılımı sayesinde tüm içeriklerinizi kilitleyen bilgisayar korsanları, bu içeriklere tekrar erişebilmeniz için belli miktarda ödemeleri kripto borsalar aracılığı ile yapılmasını talep ediyorlar. Bu sebepten ötürü kötü amaçlı bu yazılımların adı fidye yazılımı olarak geçmekte.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner