Yükleniyor...

Çin ve ABD Arasında Yaşanan Gerilim Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

NuggetsNewsAU CEO'su Alex Saunders, ABD ve Çin arasındaki gerilimlerin kripto para birimleri ile sermaye kaçışını arttıracağını düşünüyor.

cin ve abd arasinda yasanan gerilim bitcoini nasil etkileyecek

NuggetsNewsAU CEO’su Alex Saunders, ABD ve Çin arasındaki gerilimlerin kripto para birimleri ile sermaye kaçışını arttıracağını düşünüyor.

Ünlü analist ve yorumculara göre Yuan’ın zayıflaması durumunda en fazla yararı Bitcoin ve stabilcoin’lerin elde edeceği düşünülüyor.

Beklenen 2020 ABD seçimlerine sadece beş ay kala, ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e karşı düşmanlığını arttırmaya devam ediyor ve bu durumu yeniden seçim kampanyasının kilit unsurlarından birisi haline getirmeye çalışıyor.

ABD Başkanı’nın pandemi konusunda doğrudan Çin’i suçlaması ve her fırsatta koronavirüs ya da Covid-19 yerine “Çin Virüsü” tabirini kullanması, ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşını yeniden tırmandırdı.

Tarihsel olarak baktığımızda Bitcoin fiyatı ve Yuan arasında güçlü bir ters korelasyon hakim. 2016 yılında Yuan büyük bir değer kaybı yaşadığı zaman, Bitcoin bu süre içerisinde %140’lık bir artış sağladı.

Çin’in 2017 yılında kripto para borsalarını yasaklamasına rağmen, ülke vatandaşları halen Çin’in sermaye baskısı yüzünden, Bitcoin’i tercih ediyor. Çin yasalarına göre, büyük miktarda paraların ülke dışına çıkarılmasını engellemek için, yıl içerisinde 50.000 dolardan fazla para transferi yasaklanmış durumda.

Ocak 2020’de araştırma şirketi olan Peckshield yayınladığı raporda, Çin’den kripto piyasası sayesinde para çıkışının 2019 yılında 11.4 milyar dolar seviyesine çıktığını açıkladı. Dünya’nın önde gelen stabilcoin’i Tether (USDT), Çin vatandaşları arasında yurt dışına para göndermek için kullanılan en popüler seçim olmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner