Yükleniyor...

Bitcoin Düşerken Balinalar Oyundan Çıkıyor, Küçük Yatırımcılar Oyuna Giriyor

Bitcoin fiyatı geçen hafta Mart ayının ikinci haftasından bu yana gördüğü en büyük haftalık düşüşü görerek %9.

btc falls

Bitcoin fiyatı geçen hafta Mart ayının ikinci haftasından bu yana gördüğü en büyük haftalık düşüşü görerek %9.8 oranında düştü. İki haftanın en düşük seviyesi olan 8.630 dolar seviyesi Pazartesi günü erken saatlerde görüldü ve bu haberin yazımı sırasında da 8.765 dolar seviyesinde işlem görmektedir.

Fiyat düşüşüne rağmen daha az miktarda Bitcoin tutan adres sayısı ise artmaya devam etti.

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, en az 0.01 BTC tutan benzersiz adreslerin sayısı Pazar günü 8.478.746’ya yükseldi.

Bu arada, en az 0.1 BTC (kabaca 870 dolar) olan adres sayısı da yükseldi ve Cuma günü 3.053.004’e ulaştı. Her iki ölçüm de, 11 Mayıs’taki yarılanma faaliyeti ardından yukarı yönlü ivmesini geri kazandı.

Blockchain analitik firması CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, “Perakende yatırımcıların birikim aşamasında olması muhtemeldir” dedi.

Kripto para birimi, 9 Temmuz 2016’da ikinci yarılanma faaliyetinin ardından dört hafta içinde %30’luk bir gerileme yaşadı. Ancak sonraki aylarda düşüş silindi ve fiyatlar Mart 2016’ya kadar rekor seviyelere yükseldi.

Küçük adres sayısındaki büyümenin hepsi yeni bireysel yatırımcıları temsil etmek zorunda değildir. Zira tek bir kullanıcı, kripto para birimini birden çok adreste tutabilir.

Borsalar ve saklama hizmetleri de çoklu adreslerde Bitcoin tutma eğilimindedir. Bu nedenle, küçük adres büyümesinin ne kadarının yeni yatırımcı katılımı tarafından yönlendirildiğini ölçmek zordur.

Küçük yatırımcıların katılımı artsa bile, piyasada hala popüler olarak “balinalar” olarak bilinen büyük oyuncular hakim olduğu için, fiyatlar üzerinde büyük bir etki yaratması pek olası değildir. Glassnode verilerine göre, en az 10.000 BTC ve 1.000 BTC’ye sahip adreslerin sayısı son iki hafta içinde azalmıştır.

Kimi analistler kısa vadede Bitcoin’in 8.000 – 8.200 dolar aralığında hareket etmesini beklemektedir. Bu da kripto para biriminin Mart ayının en düşük seviyesinden yükselen bir trend çizgisini bozduğundan muhtemel görünmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner