Yükleniyor...

Elrond Nedir? EGLD Coin Yorum ve Geleceği

EGLD kısaltılmış ismiyle Elrond, gelişmiş bir ölçeklendirme çözümüne sahip kurumsal merkezli bir blokzinciridir.

Elrond EGLD

EGLD kısaltılmış ismiyle Elrond, gelişmiş bir ölçeklendirme çözümüne sahip kurumsal merkezli bir blokzinciridir. Bu kılavuzda, merkezi olmayan protokolün muadillerinin çoğundan 1000 kat daha hızlı teslim etmesi için ne gerektiğini açıklayacağız.

EGLD Coin Nedir?

Blokzinciri teknolojisinin öngörülemezliği yalnızca son zamanlarda öne çıkarken, merkezi olmayan borsalardan (DEX’ler), verim çiftçiliğine ve daha yakın zamanda diğer birçok girişim arasında NFT’lere kadar birçok farklı uygulamada açıkça görülmektedir.

İlginç bir şekilde, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenli bir blokzinciri platformu olan Elrond, dünyanın büyük nesiller arası fırsatların kilidini açmanın eşiğinde olduğunu düşünüyor. Özellikle Elrond, kullanımdan kaldırılan finansal teknolojiden, işlemlerin internet hızında ve ölçeğinde yürütüldüğü, son teknoloji blokzinciri etkinleştirilmiş bir alan olarak tanımladığı şeye hızlı bir finansal geçiş öngörüyor.

Bu amaçla, Elrond yüksek bant genişliği, şeffaf finansal sistem için omurga oluşturma ve herkese, her yerden evrensel erişimi genişletme hedefiyle varlığını sürdürmektedir.

Elrond’u tanımlamaya devam etmeden hemen önce, ilk etapta ağı neyin doğurduğuna bakalım…

Elrond EGLD1

Elrond’un Kısa Tarihi

2017 yılında Lucian Todea ve Beniamin Mincu tarafından ortaklaşa kurulan Elrond, Malta merkezli ve blockchain projesini genişletmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir şirket olan Elrond Network tarafından desteklenmektedir .

Doğasındaki çoğu proje gibi, Elrond da Haziran 2019’da 1,9 milyon dolar değerinde özel bir yatırım fonundan yararlanarak küçük-orta ölçekte başladı. 

İlk finansman birkaç melek yatırımcı tarafından desteklenirken, Elrond daha sonra aynı yıl 3.24 milyon dolarlık bir tur daha artırmayı başardı.

Temmuz 2020’de ana ağın piyasaya sürülmesinden önce Elrond, kripto para birimini daha önce ERD kripto para olarak dağıtmıştı, ancak o zamandan beri adını eGLD Coin olarak değiştirdi. Sonuç olarak, eski token sahiplerinin geçici bir programda yeni eGLD tokenleri için ERD tokenlerini değiştirmelerine izin verdi.

Elrond Nedir?

Elrond, dağıtılmış uygulamalar, işletmeler ve daha geniş internet ekonomisi için merkezi olmayan, güvenli ve ölçeklenebilir bir ağ sağlamayı amaçlayan tescilli bir blokzinciri protokolüdür.

Özellikle Elrond, Ethereum ve Zilliqa gibi diğer büyük blokzincir ağlarıyla rekabet etmesini sağlayan ölçeklenebilirliğe ve düşük işlem ücretine öncelik veriyor.

Elrond, endüstri çapında ölçeklenebilirlik ikilemini ele alırken, daha önce bahsedildiği gibi muadillerinin çoğundan en az bin kat daha hızlı bir blokzinciri hızını desteklemektedir.

Sadece bu değil, aynı zamanda ağ, çıktı oranı, işlem maliyeti ve genel kullanıcı deneyimi açısından da büyük bir gelişme sunuyor. Perspektif için, Elrond platformunda desteklenen mevcut verim oranı, nispeten yüksek, saniyede 15 bin işlem (TPS) olarak kabul edilir.

Benzer şekilde, genel yükseltmelere ek olarak çeşitli blokzincirleri arasında birlikte çalışabilirliği sağlayarak Elrond, internet ölçeğinde bir blokzinciri statüsüne kadar yaşayabilir.

Elrond operasyonunun kalbinde, güvenli bir hisse kanıtı konsensüs mekanizması, gelişmiş parçalama teknolojisi, bir doğrulayıcı ağ ve yerel bir Elrond kripto para eGold (eGLD) dahil olmak üzere ısmarlama teknolojinin bir kombinasyonu yer alıyor.

EGLD, tescilli teknolojisiyle başlayarak, ‘Güvenli PoS’ olarak adlandırılan hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasının yerel bir varyasyonunu kullanır ve ona oldukça fazla sayıda yenilikçi yükseltme ekler.

Ağ operasyonunda SPoS’un rolünü anlamak için, önce ağ tarafından kullanılan gelişmiş parçalama teknolojisinin (AST) rolünü anlamak gerekir.

Özellikle, AST teknolojisi, Elrond’un altyapısının daha fazla işlem ve programı barındırmak için birden çok parçaya ayrıldığı süreci ifade eder. Başka bir deyişle, AST teknolojisi, ağ düğümlerinin işlemlere tahsis edilmesini ve belirli parçalara eşlenmesini kolaylaştırır. 

Bununla birlikte, güvenli PoS, akıllı sözleşmeleri kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış yerel Elrond sanal makinesinden (EVM) yararlanarak, doğrulama nodeleri dahil olmak üzere ayrı ağ bileşenlerini tek bir deftere senkronize etmek için tasarlanmıştır.

Bu bağlamda, bir node, verileri ağ üzerinden iletmek veya işlemek için Elrond node istemci yazılımını çalıştıran bir akıllı telefon veya bilgisayar olabilir.

Verileri işlemek ve aynı zamanda fikir birliği oluşturmak için bir düğüm sistemi kullanan normal PoS fikir birliği mekanizmasının aksine, SPoS, üç özel tip düğümden yararlanır; “Validators”, “Observers” ve “Fisherman”.

Birincisi, yerel token’lar karşılığında ağdaki işlemlerin işlenmesinden sorumludur; ikincisi tıpkı adından da anlaşılacağı gibi ‘Observers’, zincir içi aktiviteyi izlemenin yanı sıra ağ içindeki bilgileri okuyup iletir. 

Fisherman nodeleri ise ağ içinde işlenmekte olan verileri doğrulamakla görevlidir. Aynı şekilde, bir hata oluşması durumunda veya belki de herhangi bir kötü niyetli eylemin keşfedilmesi durumunda blok verilerini sorgulayabilirler. İlginç bir şekilde, bu node kategorisi, kötü niyetli aktörleri tespit etmedeki etkinlikleriyle orantılı olarak ödüllendirilir.

SPoS ayrıca, onaylayıcı seçimini 100 milisaniye veya 0,1 saniyede tamamlamak için her parçanın içindeki nodeleri rastgele seçmek için Boneh–Lynn–Shacham (BLS) çoklu imza teknolojisini kullanır. Elrond’un doğrulayıcı seçim sürecinde bu hızı başarma kapasitesi, onu gerçek bir internet ölçeğinde blokzinciri olarak ayırt ediyor.

Elrond EGLD2

EGLD Coin Yorum ve Geleceği

eGLD, Elrond blok zinciri platformunun yerel token’ıdır ve öncelikle ağın hizmet tokeni olarak kullanılır. Özellikle, eGLD, ağı kullanmak için ödeme yapan kullanıcılar ve geliştiriciler ile sağladıkları hizmetler için ücretleri ödeme olarak alan doğrulayıcılar arasında bir değiş tokuş aracı olarak kullanılır. 

Ayrıca ağın yönetiminde eGLD kullanılmaktadır; özellikle, tokeni stake ederek, bir üye otomatik olarak karar verme süreçlerine katılabilir. Aynı şekilde, token, doğrulayıcılara bir teşvik olarak verilir. eGLD, Elrond platformuna özgü olmasına rağmen, ERC-20 formatında da mevcuttur. 

Sonuç olarak Elrond, kurumsal merkezli bir blok zinciri için en iyi özelliklerden bazılarını sunar ve emsallerinin çoğunu geride bırakacak şekilde stratejik olarak konumlandırılmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner