Yükleniyor...

Ekran Kartı Üreticileri Zor Durumda

Kripto madenciliğinde yaşanan düşüşün ardından ekran kartı üreticileri de bu durumdan olumsuz etkilendi.

amd ve nvidia firmalarinda son durum

Kripto madenciliğinde yaşanan düşüşün ardından ekran kartı üreticileri de bu durumdan olumsuz etkilendi. Nvidia şirketi 2018 yılının 4. çeyreğinde hisse senetlerinde düşüş yaşadı. Hisse senedi fiyatları %50 değer kaybeden şirket, CNBC’nin raporuna göre en kötü performansını sergiledi.

2016 yılından Eylül 2018 yılına kadar Nvidia şirketinin piyasa değeri, yapay zeka ve kripto madenciliğinde ki ekran kartı taleplerinin artması sebebiyle 175 milyar dolara kadar yükselmişti. Mayıs ayında şirket, kripto madenciliğinde ki kar oranlarını açıkladıktan sonra üçüncü çeyrekte Bitcoin fiyatlarınında düşmesi sebebiyle uzun süredir elde edilen kar durumu ortadan kalktı.

Şirket 3. dönem satışlarında büyük düşüşler yaşamadığını belirtse de uzmanlar aynı görüşte değil. Nvidia şirketinin CEO’su Jensen Huang yaptığı açıklamada: “Şirketin kısa vadede satışlarının düştüğünü, yapılacak yeniliklerle beraber satışların artacağını düşünüyoruz.”

Huang’a göre kripto ile ilgili satışların ortadan kalkması şirket için büyük bir kayıp değil. Diğer yandan, kripto madenciliğinde kullanılan ekran kartı talebinin artması sebebiyle ekran kartı fiyatları da doğru orantıda değer kazandı. Bu sebeple şirketler asıl karı bu noktada yaptılar. Kripto sektöründe ki talebin azalması ile birlikte fiyatlar düşse de hala daha beklenen seviyeye ulaşmadı.

AMD’de Son Durum

Nvidia’nın hisse senetleri bugün itibariyle %4.09 değer kaybederek 129 Dolar seviyesine geriledi. Nvidia’da durum böyleyken AMD’de durumdan etkilenen firmaların başında geliyor. Şirketin hisse senetleri son 3 aya oranla %20 değer kaybetti.

Madenciliğin bitmesi ile başlayan boşluk sonrası şirketler fiyatları düşürerek satış yapmayı hedefliyorlar. AMD’nin kripto madenciliği için özel olarak çıkardığı Radeon RX580 ekran kartı sene başında 550 dolardan işlem görürken şuanda 200 dolara satılıyor.

Ayıların pazarda etkinliğini sürdürmesi birçok madencinin sektörden çıkışına sebep oldu. Daha önce basında (özellikle Çin’de) bazı madencilik makinelerinin kilo ile satıldığı haberleri sıkça yer almıştı. Şuanda elektrik ve donanım maliyetini elde edilen gelirle karşılamak mümkün değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner