Yükleniyor...

El Salvador Cumhurbaşkanı Bitcoin (BTC) Yasa Tasarısını Onay İçin Kongre’ye Yolladı

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, ülkenin ulusal yasama organına, onaylandığı takdirde "Bitcoin'i yasal hale getirecek" bir yasa teklifi sundu.

el salvador bitcoin

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, ülkenin ulusal yasama organına, onaylandığı takdirde “Bitcoin’i yasal hale getirecek” bir yasa teklifi sundu. Bukele tarafından Twitter’da yayınlanan tasarı bir dizi önemli alanı kapsıyor. Tasarı henüz tam olarak onaylanmasa da, olumlu görüşün çoğunlukta olduğuna dair duyumlar var.

Sözde Bitcoin yasasının maddeleri, Bitcoin’in (BTC) vergi ödemek için kullanılabilmesini, Bitcoin’in sermaye kazancı vergilerinden hariç tutulmasını ve fiyatları belirlerken ABD dolarının “referans para birimi” olarak kullanılmasını içerir. Dahası tasarı, “her ekonomik unsur, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” diyor.

Metne göre, El Salvador hükümeti özel sektör hizmetlerinin yanı sıra ülkede bitcoin kullanımını kolaylaştırmada rol oynayacak. Tasarıda belirtildiği gibi:

“Devlet, özel sektörün eylemlerine halel gelmeksizin, kullanıcının Bitcoin cinsinden işlem yapmasına olanak tanıyan ve dilerse otomatik ve anında Bitcoin’den USD’ye çevrilebilirliği sağlayan alternatifler sunacaktır. Nüfusun işlemlere erişebilmesi için mekanizmalar da sunacaktır.”

Bu arada tasarı sunulduktan birkaç saat sonra (olası 84 oydan) 60 oy aldı. Yasama meclisinin finans komisyonu tasarıya olumlu bir görüş verdi. Tasarı hükümlerine göre Cumhurbaşkanı tarafından kongreye yollanan tasarı onaylanması halinde 90 gün içinde yürürlüğe girecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner