Yükleniyor...

El Salvador, Yabancı Yatırımcıları Bitcoin (BTC) Vergisinden Muaf Tutacak

El Salvador, yabancı yatırımcıların Bitcoin karlarını vergiden muaf tutacak.

el salvador yabanci yatirimcilari bitcoin btc vergisinden muaf tutacak

El Salvador, yabancı yatırımcıların Bitcoin karlarını vergiden muaf tutacak.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, AFP haber ajansına verdiği demeçte, yabancı yatırımcılarının Bitcoin üzerinden elde ettiği kazançların vergiden muaf tutulacağını söyledi. Ülke bu hamle ile yabancı yatırımı teşvik etmeye çalışıyor. Argueta konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bir kişinin Bitcoin varlığı varsa ve bundan yüksek karlar elde ederse, vergi alınmayacak. Ne sermaye artırımı ne de gelir üzerinden ödenecek bir vergi olmayacak.”

Argueta ayrıca El Salvador’un vatandaşların kullanması için geliştirdiği Bitcoin cüzdanı Chivo’nun yasadışı kullanımı riskini de azaltmak istiyor. Argueta bu kapsamda, izlenebilirlik için çeşitli mekanizmalar geliştirileceğini söyledi. 

Daha önce aktardığımız üzere El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin yasasını yürürlüğe koydu. Yasanın yürürlüğe girmesiyle, Bancoagrícola gibi ülkenin en büyük finans kurumları vatandaşlara Bitcoin hizmeti sunmaya başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner