Yükleniyor...

El Salvadorlular Hükümetten Ücretsiz Bitcoin (BTC) Alacak

Tropikal ülkede Bitcoin'in (BTC) benimsenmesi, büyük bir hızla yayılıyor.

el salvador 30 dolar btc

Tropikal ülkede Bitcoin’in (BTC) benimsenmesi, büyük bir hızla yayılıyor.

Başkan Nayib Bukele Cuma günü yaptığı canlı konuşmada, El Salvador’un her yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini duyurdu. Bukele, hem Android hem de iOS cihazlarda çalışan “Chivo” (İspanyolca’da “cool” için kullanılan argo bir terim) adlı bir Bitcoin cüzdanı sundu.

Salvadorlular kayıt sırasında hediyeyi talep edebilecekler. Kayıt sırasında onlardan DUI’lerini (Salvador kimlikleri) ve telefon numaralarını sağlamaları istenecek. Bukele, bunun kripto para birimlerinin kullanımını teşvik etmeye yardımcı olacağına inanıyor. Başkan, uygulamanın ulusal televizyonda nasıl kullanılacağına dair adım adım bir kılavuz sundu.

Vatandaşlar, uygulama içinde Bitcoin’i anında ABD dolarına çevirebilecekler. Chivo herhangi bir veri kullanmayacak, yani vatandaşların bir hücresel internet planına ihtiyacı olmayacak:

“Cüzdan uygulaması için bir hücre planınız olması gerekmez. Uygulamanın kullanıcıları, QR kodları yardımıyla ödeme yapacak ve para gönderecek. En büyük kripto para birimini alıp satmak da mümkün olacak.”

Daha önce bildirildiği üzere, dönüm noktası niteliğindeki yasa tasarısı 9 Haziran’da oy çokluğuyla kabul edildi. Chivo uygulaması, Eylül ayında Google Play ve App Store’da kullanıma sunulacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner