Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı, Kripto Paraların “Mutlak Şeffaflığa” İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

2003'ten 2011'e kadar Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı olarak görev yapan Fransız ekonomist Jean-Claude Trichet, France 24'te yaptığı açıklamada, kripto paraların "mutlak şeffaflığa" ihtiyaç duyduğunu belirtti.

trichet

2003’ten 2011’e kadar Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı olarak görev yapan Fransız ekonomist Jean-Claude Trichet, France 24’te yaptığı açıklamada, kripto paraların “mutlak şeffaflığa” ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Trichet, kripto para birimleriyle bağlantılı suç faaliyetleriyle ilgili endişelerini dile getirdi:

“Bu işlemler şeffaf olmadığı sürece, her türlü suç faaliyetinin önünü açmaktadır. Bu kabul edilemez”

ECB eski başkanı “gerçek kripto para birimlerinin” merkez bankaları tarafından çıkarılacağını da sözlerine ekledi. Dünyanın dört bir yanındaki 58 merkez bankasının zaten kendi dijital para birimleri üzerinde çalıştığını vurguladı.

23 Haziran’da Bank for International Settlements, CBDC’lere verdiği desteği vurgulayarak, finansın modernleştirilmesi hususunda önemli bir adım attı.

Trichet, rutin bir biçimde Bitcoin ile ilgili olumsuz yorumlarda bulundu. 2019 yılında Bitcoin’in “gerçek olmadığını” söyleyen Trichet, bu yılın başlarında da varlığı “saf spekülasyon” olarak değerlendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner