Yükleniyor...

El Salvador’un Bitcoin (BTC) Kararına Karşı Dava Açıldı

El Salvador'da bir muhalefet partisine mensup bir milletvekili ve bir grup vatandaş, ülkenin yeni Bitcoin (BTC) yasasına, anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek dava açtı.

el salvador btc 1

El Salvador’da bir muhalefet partisine mensup bir milletvekili ve bir grup vatandaş, ülkenin yeni Bitcoin (BTC) yasasına, anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek dava açtı.

İspanya’nın en büyük ikinci gazetesi El Mundo tarafından Salı günü yayınlanan bir habere göre, Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden (FMNL) Jaime Guevara, yasaya karşı çıkmak için vatandaşlarla birlikte hareket ediyor.

FMNL, ülkenin çok partili siyasi sistemindeki iki büyük partiden biri ve parti mensubu olan Guevara, ülkenin kuzeydoğusundaki Morazán bölümünün yardımcısı. Guevara’ya eşlik eden vatandaş davacı Oscar Artero, davanın Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin aldığı BTC kararının yasal dayanağı olmadığı ve ülkesi üzerindeki zararlı etkileri dikkate alınmadığı için açıldığını söyledi.

8 Haziran’da, ülkenin yasama meclisi, ABD doları ile birlikte Bitcoin’i yasallaştıran ve süper çoğunluk tarafından onaylanan bir yasa çıkardı. Olay, Bitcoin’in başlangıcından bu yana böyle bir hareketi gerçekleştiren ilk ülkeyi temsil ettiği için tarihiydi.

Artero bir basın toplantısında “Bitcoin yasası insanların ceplerini yağmalamak için. Bizi ticarete zorlamak istiyorlar” dedi. Vatandaş davacı, rapora göre, ülkenin en üst yargı organı olan Yüksek Adalet Divanı Anayasa Dairesi’nin iddiasının yanında yer alacağını umduğunu söyledi. Bukele’nin partisi geçen ay beş yüksek mahkeme yargıcını COVID-19 tedbirlerine ilişkin kararları nedeniyle görevden alındığı için bu biraz zor olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner