Yükleniyor...

Dijital Euro Konusunda Gizlilik Tartışmaları Ön Plana Çıkıyor

Avrupa, dijital bir Euro'nun yaratılmasına doğru ilerlerken, AB içindeki veri odaklı bir kuruluş, gizlilik ve korumaya öncelik verecek herhangi bir tasarım teklifi çağrısında bulunuyor.

digital euro

Avrupa, dijital bir Euro’nun yaratılmasına doğru ilerlerken, AB içindeki veri odaklı bir kuruluş, gizlilik ve korumaya öncelik verecek herhangi bir tasarım teklifi çağrısında bulunuyor.

Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) uygulamak için oluşturulan Avrupa Veri Koruma Kurulu (The European Data Protection Board), son kullanıcıların güvenini güçlendirmek için çok yüksek bir gizlilik ve veri koruma standardının çok önemli olduğunu ve bunun ayırt edici bir unsur olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamalar, pazartesi günü onaylanan bir mektuba dahil edildi:

“Bu tür endişeler tasarım aşamasından itibaren dikkate alınmalıdır. Ayrıca, EDPB, projenin tasarımından sorumlu AB organının üst düzey bir veri koruma etki değerlendirmesi yapmasını tavsiye etmektedir. EDPB ayrıca, ECB’ye veya diğer AB kurumlarına tavsiye vermeye hazır olduğunu belirtiyor.”

Tasarım onaylandıktan sonra kullanıma sunulması muhtemelen yıllar alacak olan dijital bir euronun potansiyel lansmanı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

ECB başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu milletvekillerine verdiği demeçte, “Dijital euro tasarımı, azalan nakit kullanımına bir çözüm bulmak ve ona erişimi kolaylaştırmak amacıyla 14 Temmuz’da ECB yönetim konseyinde tartışılacak” ifadelerini kullandı. Lagarde, Ocak ayında ise teknik engellerin önemli bir tartışma noktası olmaya devam ettiğini söylemişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner