Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Nedir? Elektronik Para vs Kripto Para

Elektronik Para vs Kripto Para

ABONE OL:google-news

Elektronik para, yani dijital para ile kripto para hakkında çok fazla bilgi karmaşası ve merak edilen noktalar var. Bu konuya değinmek ve elektronik para ile kripto para arasındaki farklardan, avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek istedik.

Elektronik Para ve Kripto Para Karşılaştırması

  • Elektronik para, dijital olarak kullanılan para birimidir. Kripto para ise, elektronik paranın bir alt kümesi olarak tanımlanabilir. Fakat özdeş değillerdir.
  • Elektronik para daha eski bir teknolojidir; kripto para ise, nispeten daha yenidir.
  • Banka hesapları, internet üzerinden alışveriş yapma sistemi, dijital hesaplar ve cüzdanlar, elektronik para olarak kabul edilir. Kripto para ise, blockchain zinciri üzerinde oluşturulmuş paradır. Yatırım yapılabilir, direkt olarak harcamalarda kullanılmaz fakat reel paraya çevrilebilir.
  • Elektronik paraların denetimli, merkeze bağlı olma özelliği vardır. Kripto para denetimsizdir. Hiçbir denetim otoritesi tarafından kontrol edilemez.
  • Elektronik para kullanımı için şahsın kimlik bilgileri, fotoğraf gibi verilerle resmi makamlara kendini tanıtması gerekir. Fakat kripto para için resmi makamlara kendisini tanıtması gerekmez. Yapılan tüm işlemler zincir üzerinde kaydedilir ve kullanıcılar herkes tarafından bilinir.
  • Elektronik paralar şeffaf değildir. Para transferleri ve bilgiler görülemez. Kripto paralar ise, aksine tamamen şeffaftır. Bir zincir akışı üzerinde yer aldığından ötürü işlemler görülebilir.
  • Elektronik paralar devlet kontrolündedir. Herhangi bir riskli durum oluştuğunda işlemler dondurulabilir ya da iptal edilebilir. Fakat kripto paralar, topluluklar tarafından yönetilir. Güvenilirliği para türlerine göre değişkenlik gösterse de genel itibariyle güvenlidir.
  • Elektronik paralar resmidir ve yasalarla çevrilidir. Kripto paralar hala pek çok devlet tarafından tanınmamış durumdadır ve yasal kurallar söz konusu değildir.
  • Elektronik paralar, siber saldırılara karşı yeterli güçte değildir. Dolandırıcılık riski her zaman vardır. Kripto paralar ise, yazılım kaynaklı olduğu için siber saldırılara karşı daha güçlü ve korunaklı bir alt yapıya sahiptir.
  • Elektronik para kullanımı standart bankacılık işlemleri çizgisinde ilerler. Kripto para kullanımı ise, borsa gibi nitelendirilebilir. Bankacılık sistemi ile ilgisi yoktur; harcama yapılan bir para türü değildir. Fakat yapılan yatırımlar reel paraya çevrilerek harcama yapılabilir.

Genel Değerlendirme

Sonuca gelirsek; elektronik para ile kripto paranın ayrı ayrı avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte birbirlerinden oldukça farklı para türleridir. Ne için kullanmak istediğiniz ve de ne hedeflediğiniz para seçiminde çok önemlidir.

Elektronik paraları hepimiz kullanıyoruz; internette alışveriş yapıyoruz, para transferi yapıyoruz ve bunlar dijital paralarla oluyor. Bildiğimiz, tanıdığımız bir sistem ve belki de hayatımızın merkezinde.

Kripto para henüz herkesin radarında değil belki fakat gelecek vaat eden bir para türü. Şimdilik belli bir kesim tarafından sadece yatırım kanalı olarak değerlendirilse de ilerleyen zamanlarda neler olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Belki bir gün kripto paralar da herkesin kullandığı bir para haline gelebilir.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar