Yükleniyor...

Elon Musk, Dogecoin’i Neden Destekliyor?

SpaceX CEO’su Musk, yakın zamanda gerçekleştirilen bir röportajda Dogecoin’i neden desteklediğine dair bir takım açıklamalarda bulundu.

SpaceX CEO’su Musk, yakın zamanda gerçekleştirilen bir röportajda Dogecoin’i neden desteklediğine dair bir takım açıklamalarda bulundu.

Musk, DOGE’i Neden Destekliyor?

Bildiğiniz üzere Elon Musk, uzun bir zamandır Twitter üzerinden Dogecoin ile ilgili paylaşımlar yaparak dogecoini destekliyordu. Fakat kimse Elon Musk’ın neden Dogecoin’i desteklediğini anlamıyordu. SpaceX CEO’su Musk, yakın zamanda gerçekleştirilen bir röportajda Dogecoin’i neden desteklediğine dair bir takım açıklamalarda bulundu. Elon Musk, Dogecoin’i zengin olmayan insanlar için aldığını açıklarken şu ifadeleri kullandı: “Dogecoin’i destekliyorum çünkü o kadar zengin olmayan ve beni Dogecoin satın almam için cesaretlendiren birçok insan vardı. Sadece SpaceX ve Tesla fabrikasında çalışan insanlar benden Dogecoin’e destek vermemi istediler” dedi. Musk, Dogecoin’i desteklemeye ve elinde tutmaya devam ettiğini de belirtti. 

Dogecoin Gelişiminde Musk Etkisi

Bir internet miminden esinlenerek hayata geçirilen Dogecoin, 2013’te oluşturuldu. Elon Musk’ta uzun zamandır “halkın kriptosu” olarak adlandırdığı bu coine desteği ile biliniyor. Elon Musk, 13 Aralık 2021’de yayımlanan bir konuşmasında Dogecoin’in potansiyelinin Bitcoin’den daha yüksek olduğunu bile dile getirmişti. Tesla CEO’su Musk, şirketinin Dogecoin ile ödeme kabul edeceğini bile açıklamış hatta sonrasında Dogecoin ile ödemeleri kabul etmeye başlamıştı. Elon Musk’ın ilgisi başlamadan önce 0.010 dolar seviyesinde fiyatlanan Dogecoin, Musk’ın ilgi göstermesi ile birlikte 0,74 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmıştı. Elon Musk’ın gösterdiği ilgi ile birlikte Snopp Dogg gibi ünlüler de Dogecoin’i desteklemeye başlamıştı ve mim coinin popülaritesi günden güne arttı. Popülaritesinin artmasından sonra birçok büyük şirket Dogecoin’i ödeme yöntemi olarak benimseye başladı. Bu şirketler arasında ABD’nin en büyük teknoloji alışveriş şirketlerinden Newegg, dünyanın en büyük sinema salonları zinciri AMC, GameStop, Nordstorm, Dallas Mavericks ve airBaltic gibi birçok şirket bulunuyor. 

Musk ve Dogecoin Davası 

Yakın zamana geldiğimizde ise Elon Musk’a Dogecoin ile ilgili piramit şeması oluşturduğu iddiası ile 258 milyar dolarlık dava açıldı. Bu davanın sonuçlarını da ilerleyen günlerde hep birlikte takip ediyor olacağız. 

Dogecoin Fiyatı Ne Durumda?

Peki Elon Musk’ın bu kadar destek verdiği Dogecoin piyasaya sürüldüğü 2013’te kaç dolardan fiyatlanıyordu ve şu an kaç dolar seviyesinde dilerseniz bakalım. Popüler mim coin piyasaya sürüldüğü ilk tarihte yani 2013’te 0.00020 dolar seviyesinden fiyatlanıyordu. Elon Musk’ın ilgi göstermeye başladığı 2021 senesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,74 doları gören Dogecoin şu anda 0.06 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner