Yükleniyor...

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika'da doğmuştur.

elon musk 1

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğmuştur. Mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırsever olarak tanımlanan Musk, Tesla, SpaceX, Twitter gibi oluşumlarla adını sıkça duyduğumuz bir isimdir. Yengeç burcu olan Elon Musk, doğduğu yer olan Güney Afrika dışında Kanada ve ABD vatandaşlığı da bulunur.

Elon Musk Hayatı

Elon Musk veya tam adıyla Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde dünyaya gelmiştir. Musk, SpaceX uzay şirketinin kurucusu, CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi, erken yatırımcı olmasının yanı sıra Tesla otomotiv şirketinin CEO’su ve ürün mimarıdır. Ayrıca The Boring Company şirketinin kurucusu, Neuralink, Starlink ile OpenAI’nin kurucu ortağı ve ilk eş başkanıdır.

elon musk

Elon Musk, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. On iki yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı. Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. 1988 yılında henüz on yedi yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı ve “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” dedi. ABD’ye taşınmak istiyor ve şöyle diyordu:

“Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

20 yaşında ABD’ye giden Musk, mevcut durumda burada yaşamaktadır. Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınmadan önce, kısa süreliğine Pretoria Üniversitesi’nde bulundu. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada Wharton School’dan ekonomi alanında lisans, fizik alanında ise B.A. ve B.Sc. derecelerini aldı. Doktora derecesine başlamak için 1995 yılında Kaliforniya’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde, uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yaptı ancak akademik kariyer üzerinden devam etmek yerine iş kariyeri yapmaya karar verdi.

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Elon Musk, 1999’da Compaq tarafından 340 milyon dolara satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi, kardeşi Kimbal Musk ile birlikte kurdu. Musk, daha sonra çevrim içi bir banka olan X.com’u kurdu. 2000 yılında, bir önceki yıl PayPal’ı kuran ve Ekim 2002’de eBay’e 1,5 milyar dolara satan Confinity ile birleşti.

Peki, Elon Musk nasıl zengin oldu? Bu “ilk” girişim aslında Musk’ın nasıl zengin olduğu konusunda da ilk adımıydı. Mayıs 2002’de Musk, günümüzde halen CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi olduğu, havacılık teknolojisi üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu. Elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, Inc.’e (günümüzdeki Tesla, Inc.) kuruluşundan bir yıl sonra, 2004’te katıldı ve ürün mimarı oldu; 2008’de de şirketin CEO’su oldu. 2006’da, güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity’nin (günümüzdeki Tesla’nın bir yan kuruluşu) kurulmasına yardımcı oldu.

Musk, 2015’te ise dost canlısı olarak gördüğü yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. Temmuz 2016’da, beyin-bilgisayar arayüzlerini geliştirmeye odaklanmış bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu. Aralık 2016’da elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklanmış bir “altyapı ve tünel inşaatı” şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk, birincil iş arayışlarına ek olarak Hyperloop ismindeki yüksek hızlı bir ulaşım sistemi de tasarladı.

elon musk cocugu

Elon Musk Evli mi, Kaç Çocuğu Var?

Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk, yönetmendir. Musk Entertainment’ın kurucusudur ve çeşitli filmler çekmiştir. Musk, ilk eşi Kanadalı yazar Justine Wilson ile tanışırken her ikisi de Ontario Kraliçe Üniversitesi’nde öğrenciydi. 2000 yılında evlendiler ve 2008’de ayrıldılar. İlk oğulları Nevada Alexander Musk, on haftalıkken ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) öldü. Daha sonra in vitro fertilizasyon yoluyla beş oğlu daha oldu. 2004’te ikizler, ardından 2006’da üçüzler dünyaya geldi. Beş oğlun hepsinin velayetini paylaştılar.

2008’de Musk, İngiliz aktris Talulah Riley ile bir ilişkiye başladı ve çift, 2010’da evlendi. Ocak 2012’de Musk, Riley ile dört yıllık ilişkisini sona erdirdiğini açıkladı. Temmuz 2013’te Musk ve Riley yeniden evlendi. Aralık 2014’te Musk, Riley’ye ikinci bir boşanma davası açtı ancak dava geri çekildi. Medya Mart 2016’da boşanma işlemlerinin yeniden başladığını açıkladı. Bu sefer Riley, Musk’a boşanma davası açtı. Boşanma davası 2016 sonlarında sonuçlandırıldı.

Musk, 2016 yılında adını Johnny Deep ile sıkça duyduğumuz Amerikalı aktris Amber Heard ile bir ilişkiye başladı ancak ikisi bir yıl sonra ayrıldı.

7 Mayıs 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes, ilişkiye başladıklarını açıkladı. 8 Ocak 2020’de Grimes ilk çocuğuna hamile olduğunu açıkladı. Musk, çocuklarına “X Æ A-12” adını verdiğini iddia etti. Eylül 2021’de çeşitli nedenlerden dolayı ilişkileri bitti.

Elon Musk, mevcut durumda evli değildir ve 6 çocuğu vardır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner