Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Bilindiği üzere DOGE coin özellikle adının Elon Musk ile sıkça anıldığı popüler bir meme coin'dir.

Dogecoin Nedir Dogecoin Satın Alma

Bilindiği üzere DOGE coin özellikle adının Elon Musk ile sıkça anıldığı popüler bir meme coin’dir. Başta çok fazla dikkate alınmasa da bu meme coin değeri yıllar geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bu rehberimizde, Dogecoin nedir, Dogecoin ne işe yarar, kripto para birimi DOGE nedir, Dogecoin nasıl satın alınır gibi birçok sorulara cevap vermeye çalıştık.

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin, kaynağını internette viral olan güncel konulardan aldığı için bir değerinin olup olmadığı sürekli sorgulanmaktadır. Coin’in çıkış amacı aslında internette geniş popülerlik kazandıran komik görünümlü Shiba Inu köpeğine atıfta bulunmaktı.

Oluşturulmasından bu yana, kripto para biriminin popülerliği ve değeri fırladı. DOGE’un birçok sadık hayranı ile yıllar içinde devasa bir topluluk gelişti. Topluluk, DOGE kullanarak Jamaika kızak milli takımı için para toplamak için Soçi Kış Olimpiyatları’na gitmek, Kenya’nın kırsal kesiminde bir kuyu inşa etmek için içme suyuna erişim projesini finanse etmek gibi pek çok inanılmaz işe imza attı.

Dogecoin’in şu anki piyasa değeri 10 milyar dolar düzeyindedir. Kitlesel fonlama çalışmalarında kullanılmasından dolayı DOGE’un değerinin zamanla daha da artması öngörülmektedir.

DOGE Nasıl Çalışır?

Dogecoin, Litecoin’e dayanıyor. Yani Litecoin’de yapılan tüm değişiklik ve güncellemeler kripto para birimi için de geçerli olmaktadır. Dogecoin hiçbir zaman blokzincirde çığır açan bir teknoloji yaratmak için yola çıkmadı. Bunun yerine basit bir kripto para birimi işlem platformu olmayı amaçladı.

DOGE, çok küçük işlem ücretleri ile düşük bir değerde kaldı ve bu, yatırım yapmak için beklemek yerine insanların gerçekten kullandıkları bir kripto parası olmasını sağladı. Dogecoin, insanları internet üzerinden memnun oldukları için beğenilerini toplayan en popüler kripto para oldu.

Örneğin, bir kişi herhangi birisine faydalı yorumu veya desteği için birine 10 TL göndermek istediğini varsayalım. Bitcoin’de 10 TL’nin karşılığı şu anda 0,00045 BTC ediyor. Ancak Dogecoin’de 10 TL 865.09 DOGE’ye karşılık geliyor. Bu, dönüşüm oranı bakımından Dogecoin’in oldukça kullanışlı olduğunun bir tür örneği. Bu nedenle Dogecoin, diğerlerine hızlı ve kolay bir şekilde minnettarlığını göstermek veya hediye göndermek için kullanılan en popüler kripto para oldu. Reddit ve Twitter kullanıcılarının birbirlerini eğlendirmek için birbirlerine küçük miktarlarda DOGE transferleri yaptıklarını görmek yaygın bir durumdur.

Dogecoin’in yaratıcısı Jackson Palmer, bir röportajda şunu söyledi:

Spekülatif bir yatırım olarak satın almak yerine, ağırlıklı olarak bir döviz cinsinden işlem gören kripto para birimlerinden biridir. Onu tutan ve satmak için piyasada bir dalgalanma beklemek yerine, değiş-tokuş ediliyor ve piyasaya sürülüyor. Bu harika, çünkü bunun için kripto para birimlerinin olması gerekiyor.

Dogecoin’i diğer paralardan ayıran diğer bir şey insanların ona büyük samimiyetle yaklaştığı açık ve büyük bir topluluğa sahip olması. Aslında “The Dogecoin Vakfı” adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurdu. Amaçları iyi niyet, tanıtım ve hayırsever çabalarla DOGE kullanımını kolaylaştırmak.

Ocak 2014’te, Dogecoin topluluğu Soçi Kış Olimpiyatları’na yetişmiş ancak gelmeyi göze alamayan Jamaika kızak takımı için DOGE ile başarılı bir şekilde 50.000 dolar biriktirdi. Dogecoin sayesinde, ekip o yıl olimpiyatlarda yarışabildi. Bu girişim Dogecoin topluluğu için oldukça olumlu bir sinyal oldu ve devamı geldi.

Daha sonrasında Dogecoin Vakfı, Kenya’daki Tana Nehri havzasında bir kuyu inşa etmek için kar amacı gütmeyen kuruluş Charity: Water ile işbirliği yaparak bağış toplamaya başladı. 4.000’den fazla bağışçıdan toplanan 40 milyon DOGE (o sırada 30.000 dolar) ile hedefe ulaşıldı.

25 Mart 2014’te Dogecoin topluluğu, NASCAR pilotu Josh Wise’a sponsor olmak amacıyla 67.8 milyon DOGE (yaklaşık 55.000 dolar) topladı.

Kısacası, Dogecoin topluluğunun gelecekte de önemli nedenler (ve bazı komik nedenler için) için daha fazla fon toplamaya devam etmesini beklememek için hiçbir nedenimiz yok.

Dogecoin’in Tarihi

27 Kasım 2013 tarihinde, Sidney merkezli bir pazarlama meraklısı olan Jackson Palmer, Twitter üzerinden şaka yaptı:

Dogecoin’e yatırım yapmanın bir sonraki büyük şey olduğuna eminim.

Şaka, Palmer’ı Dogecoin’i gerçeğe dönüştürmek üzere temasa geçiren Portland merkezli bir yazılım mühendisi olan Billy Markus’un ilgisini çekti. Bir haftadan biraz daha kısa bir süre sonra, 6 Aralık’ta herkes Dogecoin alabilir veya satabilirdi. Çünkü proje gerçeğe dönüşmüştü.

Kripto para birimine büyük ilgi gösterilmeye başlandı. Şaka yapmaktan zevk olan insanlar internet şakaları için Dogecoin’e yöneldiler.

Yaratıcı Jackson Palmer, Dogecoin’e meşru bir para birimi olduğunu inanmaya başladı:

Bu çılgınlık duruşundan şu an bulunduğum yere, bir şeyler yapmak isteyen olmamın neden tamamen onun etrafında gelişen topluluktan kaynaklanıyor. Dogecoin, Bitcoin de dahil olmak üzere herhangi bir kripto para biriminden gördüğüm en aktif topluluğa sahip. Kendilerini çok ciddiye almayan bir grup ve bunu özellikle çevrimiçi bahşiş vermek için kullanmak istiyorlar. Beni sadece başka bir ponzi şeması olmadığı konusunda beni ikna etti.

Aynı röportajda Palmer, ne olacağını söyledi:

Topluluk asla kendisini fazla ciddiye almadığı sürece, her zaman onun arkasında olacağım. Bazı insanların “hadi bunu yüz dolara çıkaralım ve nakit para kazanalım” diyenlere ben sadece “huzur vereceğim'”diyeceğim. çünkü kendimi çılgın ponzi şemalarıyla ilişkilendirmek ya da birine dahil olmak istemiyorum.

Piyasaya sürülmesinden iki ay sonra, Palmer’ın şakası 50 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir değere ulaştı. 2015 ortasında, 100 milyar Dogecoin dolaşımdaydı. Ne yazık ki, büyük finansal başarı açgözlü ve hoş olmayan karakterleri çekti. Bir dolandırıcı, Dogecoin destekçilerinden hiçbir zaman gerçekleşemeyen bir kripto çalışması için 750.000 dolar topladı. Hacker’lar kullanıcıların cüzdanlarından binlerce dolar DOGE çaldı.

Palmer, şaka kripto para biriminin ticarileşmesinden hızla rahatsız oldu. Dogecoin’i asla kendisi için toplamadı ve bir Avustralya risk sermayesi şirketinden 500.000 dolarlık yatırım teklifini geri çevirmek de dahil olmak üzere, dolandırıcılık amaçlı para yatırma tekliflerini reddetti.

Dogecoin’in popülerliği ve değeri artmaya devam etti. Bir süre durgun kalsa da Dogecoin Aralık 2017’nin sonlarında 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak değerinde büyük bir artış gördü.

Dogecoin Ekibi

Dogecoin ekibi tamamen gönüllülerden oluşuyor.

Başlangıçta, “Shibetoshi Nakamoto” adını kullanan Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından yaratıldı.

Geliştiriciler arasında Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder yer alıyor.

Rakipler ve Zorluklar

Dogecoin’in rakipleri arasında Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi en iyi kripto para birimleri bulunur. Yine de Dogecoin’in orada en değerli token olmak için asla yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Yaratıcılar kripto para biriminin değerinin düşük kalmasını özellikle istedi, böylece insanlara çevrimiçi olarak az miktarda para yatırmak için kolayca kullanılabiliyor.

DOGE’un şu anda karşılaştığı en büyük zorluk, 2 yıldan uzun bir süredir tek bir güncelleme yayınlamaması. Sürekli gelişen kripto dünyasına ayak uyduramazlarsa, sonunda Dogecoin yok olup gidebilir. Ancak, herhangi bir güncelleme olmasa da kripto para biriminin değeri artmaya devam ediyor.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Paribu veya Koinim gibi yerli kripto para borsalarını kullanarak Dogecoin’i (DOGE) alınabilir. Rehberimizde satın alma örneğini verirken Paribu’yu kullanacağız.

1) Paribu hesabınızı oluşturduktan sonra onaylı bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Hesabınız onaylamak için “Hesap Ayarları > Kimlik Onayı” bölümünden online kimlik doğrulamanızı dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz.

2) Hesabınızı doğruladıktan sonra “Yatırım İşlemleri” menüsünden hesabınıza Havale-EFT veya Papara ile TL yatırabilirsiniz. Hesabınıza TL bakiyesi varsa bu bakiyeyi kullanarak Dogecoin satın almak isterseniz direkt 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Dogecoin Para yatırma

Paribu hesabınıza para yatırırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
  • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
  • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
  • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
  • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

3) DOGE almak için Paribu’nun Market’ini veya Kolay Alış-Satış bölümünü kullanabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Kolay Alış-Satış bölümüyle alım-satım yapmak son derece kolaydır. Kolay-Alış Satış bölümünde sadece güncel kur üzerinden Dogecoin alabilirsiniz.

Dogecoin Satın Alma

Kolay Alış-Satış bölümünü kullanırken bilmeniz gerekenler:

  • Kolay Alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
  • Almak istediğiniz Dogecoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
  • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Market bölümünü kullanarak DOGE alırken bir adet Dogecoin için bir fiyat girmeniz gerekmektedir. Bunun için borsanın güncel Dogecoin fiyat bilgisini dikkate alabilirsiniz. Alım emrinizin tamamlanması için girdiğiniz DOGE fiyatı ile aynı fiyattan satış emrinin eşleştirilmesi için beklenecektir. Alım emrinizdeki Dogecoin fiyatıyla o fiyattan girilen satış emrinin eşleşmesi durumunda alım gerçekleştirilecektir.

Dogecoin Alma

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner