Yükleniyor...

Bir Bitcoin Lightning Network Düğümünü Çalıştırmak Yıllık En Fazla %1 Getiri Sağlıyor

BitMEX Research tarafından 27 Mart'ta yayınlanan "The Lightning Network (Bölüm 2) - Yönlendirme Ücreti Ekonomisi" adlı bir araştırma, eğer ağ ölçeklenmeye başlarsa Lightning düğüm (node) operatörlerinin karşılaşabileceği zorlukları ele alıyor.

Bitcoin Lightning Network

BitMEX Research tarafından 27 Mart’ta yayınlanan “The Lightning Network (Bölüm 2) – Yönlendirme Ücreti Ekonomisi” adlı bir araştırma, eğer ağ ölçeklenmeye başlarsa Lightning düğüm (node) operatörlerinin karşılaşabileceği zorlukları ele alıyor.

Rapor, yönlendirme sorunlarının teknik olmak yerine Lightning ağ ücretleri üzerine yoğunlaşacağını savunuyor.

Çalışmaya göre, Lightning Network pazarına girmenin önündeki en büyük engel, likidite sağlayıcılarına sunulacak yatırım getirisi ile kullanıcılara sunulacak düşük işlem ücretleri arasındaki denge olacak:

Ağın kullanıcılar için düşük ücretlere sahip olmasını sağlamak arasındaki dengenin, likidite sağlayıcılarını teşvik etmek için sunulacak ücretlerin yeterince yüksek tutmayı sağlamak arasında önemli bir sorun olması muhtemeldir.

Lightning Network’te iki tür ücreti bulunuyor. Bunlardan ilki, bir ödemenin kanal üzerinden yönlendirildiği her seferinde sabit bir tutar olarak tahsil edilen temel ücret. Diğeri ise, ödemenin değerini yüzde olarak alarak hesaplanan Likidite Sağlayıcı Ücreti. Bu nedenle BitMEX’e göre, Lightning düğümü operatörleri bir takım zorluklarla yüzleşmek zorundalar.

Yüksek ödeme talebine sahip zayıf bağlanmış Lightning düğümlerini aramak zorunda kalacaklar ve yeterli iki yönlü likidite bulunduğunu garanti altına almak için kanalları yeniden dengeleyecekler. Aynı zamanda hedeflenen yüksek talepli ve düşük kapasiteli yollar için arama yapılacak.

Raporda, yukarıda belirtilenleri yerine getirebilecek otomatik bir sistem bulunmadığı ve bu durumun LN için likidite sağlama konusunda uzmanlaşmış işletmelerin kurulmasını gerektireceği belirtiliyor.

Yıllık Getiri Oranı Maksimum %1

BitMEX’in araştırması ayrıca bir Lightning düğümü çalıştırmanın yıllık en kârlı getirisinin neredeyse %1 olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte endişeler kripto para birimi alanındaki yatırımcı duyarlılığından kaynaklanıyor:

Mevcut düşük verimli ortamda %1’lik bir yatırım getirisi çekici görünebilir, ancak Lightning Network başlangıçta doğru ticari likidite sağlayıcılarını çekmekte zorluk çekebilir. Bu alandaki yatırımcılar tipik olarak Lightning likidite sağlayıcıları için teklif edilen nispeten düşük riskli düşük getiri yatırımları yüksek riskli yüksek getiri yatırımlarını arıyorlar.

Bitcoin Lightning Network’teki düğüm sayısı geçen yıl hızla artıyor. Şu an 7657 düğümü var ve LN izleme kaynağı 1ML.com göre 39,343 kanal bulunuyor. Ağ, 1.048 BTC veya yaklaşık 4,2 milyon ABD Doları kapasiteye sahip.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner