Yükleniyor...

Bitcoin Volatilitesi Tarihin En Düşük Seviyelerine Yaklaştı

Bir kripto para piyasası analistine göre, Mart ayındaki Bitcoin volatilitesi (fiyat oynaklığı), bir sonraki boğa koşusundan önce görülebilecek en düşük seviyeye yaklaşmış durumda.

Bitcoin Volatilitesi

Bir kripto para piyasası analistine göre, Mart ayındaki Bitcoin volatilitesi (fiyat oynaklığı), bir sonraki boğa koşusundan önce görülebilecek en düşük seviyeye yaklaşmış durumda.

Tarihin En Düşük Bitcoin Volatilitesi

MarketBook’un son raporuna göre, Bitcoin en düşük volatiliteli ayını kaydetmenin eşiğinde. Raporda, Dow Jones piyasa verilerine dayanarak, Mart ayı için aylık Bitcoin fiyatlarının alım satım aralığının %7,8 olduğu belirtiliyor.

Bundan önce, 2017’nin başından beri BTC/USD için en sıkı aylık işlem aralığı %21,2 iken, Ekim 2013’ten bu yana ortalama işlem hacmi aralığının oranı %53,7’dü.

Konuyla ilgili olarak yorum yapan popüler kripto para analisti Murad Mahmudov şunları söyledi:

Volatilite kendi başına nötr bir sinyaldir. Bununla birlikte, tarihsel olarak BTC’deki düşük volatiliteli günleri özellikle Kasım ve Aralık aylarında görüldüğü gibi uzun süreli boğa koşularından önce daima olmuştur.

Mahmudov daha önce “2020 ikinci çeyreğine kadar bir boğa koşusunun beklenmeyeceğini” söylediğini de belirtmekte fayda var. Ayrıca analist, Bitcoin’in en düşük fiyatının 1.700 ila 2.400 dolar aralığında bir fiyat aralığında olacağını söylemişti.

Herkes Aynı Görüşte Değil

Bitcoin’in yüksek volatilitesi her zaman temel zayıflıklarından biri olarak gösterildi. Ancak, herkes bu konuda aynı fikirde değil. Kripto para borsası BitMex’in kurucu ortağı ve CEO’suna göre, volatilite aslında Bitcoin için çok ihtiyaç duyulan bir etken.

Bitcoin’in 50.000 dolar, 100.000 dolar veya 1.000.000 dolar, sayı ne olursa olsun olma şansına sahip olması için mümkün olduğunca fazla volatiliteli olmalı.

Kripto Kışından Kripto Baharına

Bitcoin Çarşamba günü 4.000 dolara yükselmeyi başardı. Bu önemli bir gelişme oldu, çünkü boğaların aylık 3.800 dolar olan fiyat bandını savunduklarını gösteriyor.

Ayrıca Bitcoin’in 4.000 doların üzerindeki hamlesini eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan şu şekilde açıkladı:

Kripto kışından kripto yazına birkaç gün içinde gidemeyiz. Muhtemelen birkaç hafta içinde bile gidilemeyecek. Bahar, genellikle sıcak ve soğuğun bizleri şaşırttığı bir oynaklık dönemidir. Bitcoin henüz ayı piyasasını durduramamış olsa da, kripto kışının artık bittiğine ve ilkbahara girdiğimize inanıyorum.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner