Yükleniyor...

Elon Musk, Kripto Para Dolandırıcılarına Tepki Gösterdi

Tesla CEO'su Elon Musk, sahte bir kripto para projesini desteklediği iddia edilen ve deepfake* yöntemiyle hazırlanmış videoya tepki gösterdi.

elon musk FZ4Q cover

Tesla CEO’su Elon Musk, sahte bir kripto para projesini desteklediği iddia edilen ve deepfake* yöntemiyle hazırlanmış videoya tepki gösterdi. Kısa süre önce attığı bir tweet’te, Tesla CEO’su videodaki kişinin “kesinlikle” kendisi olmadığını belirtti.

Bu haftanın başlarında Twitter’da viral hale gelen sahte video, yatırımcıları kripto mevduatlarında %30 getiri sunan bir ticaret platformuna yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyor. Birçok Dogecoin hayranı, Musk’ın sesinin robotik ve anlaşılmaz olduğunu iddia ederek videonun kalitesizliğinden ötürü bir sorun olduğunu anladı. Bir Twitter kullanıcısı, “Bu korkunç bir deepfake videosu” diye tweet attı.

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, böyle bir sahtekarlığa düşecek kadar aptal olanların paralarıyla yollarını ayırmayı hak ettiğini belirtti.

*Deepfake, Vikipedia’ya göre mevcut bir videoda yer alan kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir içerik türüdür. Bu yolla herhangi bir kişiye aslında hiç yapmadıkları ya da söylemedikleri şeyler yaptırılıp söyletilebilir. Yüksek kaliteli klonlar oluşturmak maliyeti arttırmaktadır. Genellikle çekişmeli üretici ağ (GAN) yardımıyla oluşturulurlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner