Yükleniyor...

Elon Musk, Twitter Anketinin Ardından 5 Milyar Dolarlık Tesla Hissesi Sattı

Elon Musk, Tesla hisselerini satıp satmamasına dair açtığı Twitter anketinden sadece birkaç gün sonra yaklaşık 5 milyar dolarlık hisse sattı.

elon musk twitter anketinin ardindan 5 milyar dolarlik tesla hissesi satti

Elon Musk, Tesla hisselerini satıp satmamasına dair açtığı Twitter anketinden sadece birkaç gün sonra yaklaşık 5 milyar dolarlık hisse sattı.

Dünyanın en zengin insanı ve Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz hafta Washington’daki vergi tartışmalarına ithafen bir Twitter anketi başlatmıştı. Musk, Twitter kullanıcılarına vergi ödemesi için Tesla hisselerinin %10’unun satıp satmaması gerektiğini sordu. Musk’ın sonuç ne olursa olsun uyacağını ifade ettiği anketten “evet” sonucu çıktı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Çarşamba akşamı yayımladığı belgeye göre Musk, Pazartesi ve Salı günleri gerçekleştirilen bir dizi işlemde 3.88 milyar dolara karşılık gelen 3.5 milyondan fazla hisse sattı. Çarşamba günü ise 1.1 milyar dolar değerinde 930.000’den fazla hisse daha sattı.

Musk, hisseleri ortalama 1.070 dolarlık bir fiyatla sattı. Bu fiyat, Perşembe günü belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesinin %13 altında kaldı. Ayrıca bu haftaki işlemler, Musk’ın toplam hissesinin yaklaşık %3’ünü temsil ediyor. 

Bu, Musk’ın Tesla’nın 2010 yılında Nasdaq’ta işleme açılmasından bu yana üçüncü kez Tesla hisselerini satışı. Ayrıca bu, şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük işlemi temsil ediyor. Temmuz 2010’da Musk, 24 milyon dolara yaklaşık 1.4 milyon fazla hisse ve 2016’da ise yaklaşık 593 milyon dolara 2.7 milyon hisse daha satmıştı.

Tesla, söz konusu anket nedeniyle piyasa değerinde 163 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Ancak hala 1.1 trilyon dolar piyasa değerine sahip bulunuyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner