Yükleniyor...

EMURGO, Proof-of-Stake ile Proof-of-Work’ü Karşılaştırdı

Blockchain teknoloji şirketi EMURGO, Cardano (ADA) tarafından kullanılan Proof-of-Stake (PoS) konsensüsünün, Proof-of-Work'ten (PoW) "kullanıcılar ve işletmeler için daha enerji verimli bir alternatif" sağladığını açıkladı.

blockchain

Blockchain teknoloji şirketi EMURGO, Cardano (ADA) tarafından kullanılan Proof-of-Stake (PoS) konsensüsünün, Proof-of-Work’ten (PoW) “kullanıcılar ve işletmeler için daha enerji verimli bir alternatif” sağladığını açıkladı.

Cardano için Yoroi cüzdanını geliştiren EMURGO, enerjiye aç Bitcoin’in PoW algoritmasından söz etti:

“Bitcoin fiyatı yükseldikçe, bundan kâr etmek için daha fazla insan madencilik yarışına giriyor. Şimdi, madencilerin sayısı arttıkça, ağın akışı dengelemek ve koşulların sabit kalmasını sağlamak için bir yola ihtiyacı var. Bunu yapmak için Bitcoin’in PoW algoritmasında madencilik zorluğu devreye giriyor. Madencilerin Bitcoin ödüllerini almak için daha zor hesaplamaları tamamlamaları gerekiyor. Bu hesaplamalar daha güçlü donanımları ve akabinde daha fazla enerji kullanımını gerektiriyor. Bitcoin’in zorluğu yıllar içinde istikrarlı bir şekilde tırmanmaya devam etti. Bitcoin ağını güvende tutmak için gelecekte daha da fazla elektrik enerjisi kullanılması gerekecek. Günümüzde Bitcoin yaklaşık 121 terawatt/saat elektrik kullanıyor.”

Şirket blog yazısının devamında PoS’in PoW’e göre başlıca iki avantajından söz etti:

“PoS’te doğrulayıcı olmak için gereken donanım gereksinimleri, PoW’te madenci olmaktan çok daha ucuz. PoS’teki mütevazı donanım gereksinimleri yılda 1.900 kWh tüketiyor. PoW madencilik çiftliklerinin gerektirdiği zorlu elektrik tüketiminden çok uzak bir rakam.”

EMURGO, Cardano tarafından da kullanılan PoS’in elektirik yatırımı daha düşük olduğu için sürdürülebilir olduğunu da ifade ediyor. Ayrıca tam bir PoS blok zincirinin 1/10 veya hatta 1/10 kullanılarak tamamen güvence altına alınabileceğini belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner