Yükleniyor...

En İyi 5 Likidite Havuzu Sağlayıcısı Nedir?

Merkeziyetsiz finans (DeFi) Blockchain destekli proje dünya çapında milyonlarca insanı kendine çektiği için şu anda kripto para birimindeki yeni altına hücum olarak değerlendirilebilir.

Liquidity Pool Providers

Merkeziyetsiz finans (DeFi) Blockchain destekli proje dünya çapında milyonlarca insanı kendine çektiği için şu anda kripto para birimindeki yeni altına hücum olarak değerlendirilebilir. Likidite havuzları, geçmişte çoğu Merkezi Olmayan Borsalar (DEX’ler) tarafından kullanılan sipariş defteri modelinde bir yükseltme oldukları için DeFi’nin önemli bir yönüdür. Uniswap, Balancer ve Curve gibi diğer protokollerde farklı likidite havuzları vardır ve DeFi’deki en iyi 5 likidite havuzu sağlayıcısını inceleyeceğiz.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzu terimi, bir DeFi protokolünün akıllı sözleşmesinde kilitlenen bir token havuzunu ifade eder. Likidite havuzları, likidite sağlayarak ticareti kolaylaştırır ve Uniswap, Curve, vb. gibi birçok merkeziyetsiz borsa (DEX’ler) tarafından benimsenir. Likidite havuzunu ilk kullanan İsviçre merkezli Bancor Protokolüydü, ancak Uniswap geniş çapta popüler hale geldi.

Likidite havuzu, Coinbase gibi standart borsalar tarafından kullanılan sipariş defteri modelinde bir yükseltmedir. Bu sipariş defteri modeli, NYSE ve NASDAQ gibi geleneksel borsalarda da uygulanmaktadır.

Sipariş defteri modelinde, bir sipariş başlatmak için talep arzı karşılar; doğal olarak, alıcılar varlığı elde edilebilecek en düşük fiyattan satın alarak karı maksimize etmek isterler, bir varlığı elde edilebilecek en düşük fiyattan satın almak isterler, aynı şekilde satıcı da o varlığı mümkün olan en yüksek fiyattan satmaya çalışır. Ticaretin gerçekleşmesi için, her iki tarafın da o varlığın fiyatı üzerinde anlaşmaya varması gerekir. Bu başarılmadığında, ticaret düşme riski altındadır. Bu durumda piyasa yapıcılar devreye girer.

Piyasa yapıcılar, ticareti kolaylaştırmak için belirli bir varlığı satın almak veya satmak için her zaman hazır olan traderlardır. Alıcılar ve satıcılar için yol gösterici olarak hareket ederler, böylece her iki tarafın da satın almadan veya satmadan önce mutlaka diğerine ihtiyacı yoktur. Bu model harika ama DeFi’de uygularken zorluklarla karşılaştığı tespit edildi; süreç çok yavaştır, nispeten daha pahalıdır ve kötü kullanıcı deneyimine neden olabilir. Bunun nedeni, sipariş defteri modelinin tamamen piyasa yapıcılara dayanmasıdır. Üreticiler genellikle fiyatlarını sürekli değiştirerek bir varlığın mevcut fiyatını izlerler, bu da çok sayıda siparişin sistemi tıkamasına ve bazı durumlarda sipariş iptallerine yol açar. İşte burada likidite havuzu devreye giriyor.

Bir likidite havuzu, bir token çifti içerir.DAI/ETH ve havuzun işlevi, söz konusu belirli token değişimi çifti için yeni bir pazar sağlamaktır.

Yeni havuza likidite sağlayan ilk kullanıcı, havuzdaki varlıkların açılış fiyatını belirleme özgürlüğüne sahiptir ve platform tarafından havuza her iki tokenin aynı miktarını sağlaması için teşvik edilir. Bu başarıldığında, likidite sağlayıcı, havuza sağladıkları likidite miktarına eşdeğer olan (Likidite Sağlayıcı) LP tokeni olarak bilinen özel bir token ile ödüllendirilir. İşlemin yürütülmesinden elde edilen %0,3’lük bir ücret daha sonra havuzdaki tüm likidite sağlayıcıları arasında dağıtılır.

Likidite havuzu tarafından bir ticaretin başarılı bir şekilde kolaylaştırılmasından sonra, token çiftlerinin fiyatı, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) adı verilen akıllı sözleşmelerle otomatik olarak ayarlanır.

Sonuç olarak, likidite havuzundaki token’ların oranı, token satışının fiyatını belirler. Örneğin, bir trader bir USDT/ETH havuzundan ETH satın alırsa, ETH fiyatını artırmak için trader ETH arzını azaltır ve USDT arzını artırır. Bunun bir sonucu olarak, ETH’nin fiyatı değer kazanır ve bu da USDT’nin fiyatında bir düşüşe neden olur. Fiyat hareketi, havuzun büyüklüğü ile orantılı olan ticaret büyüklüğü ile orantılıdır.

Liquidity Pool Providers2

DeFi’deki likidite havuzlarının avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Daha düşük gas ücretleri.
  • Yatırımcıların otomatik akıllı sözleşme yoluyla havuzlara likidite sağlamasına olanak tanır.
  • Likidite sağlayıcıları artık AMM’nin benimsenmesi yoluyla kar elde edebilir.

Artık likidite havuzlarının arkasındaki konsepti anladığımıza göre, en iyi 5 DeFi likidite havuzu sağlayıcısına göz atalım.

Uniswap

Uniswap ETH/ERC-20 token eşleştirmesi için akıllı bir sözleşmeyi destekleyen merkezi olmayan bir borsadır. Bu, Uniswap’ın ETH’yi diğer herhangi bir ERC-20 tokeni ile otomatik olarak ve merkezi olmayan bir şekilde değiştirmenize izin verdiği anlamına gelir.

Herhangi bir token için ve listeleme maliyeti olmadan yeni bir likidite havuzunda yeni bir değişim çifti oluşturmanıza izin veren açık kaynaklı bir borsa işletir. Ancak platform, likidite sağlayıcıları arasında orantılı olarak dağıtılan %0,3’lük bir işlem ücreti almaktadır.

Diğer en iyi likidite havuzları sağlayıcılarına benzer şekilde, likidite havuzuna kripto para birimi tedarik ettiğinizde, likidite sağlama karşılığında bir Uniswap tokeni (UNI) alacaksınız. Yani, örneğin, likidite havuzuna DAI yatırırsanız, karşılığında orantılı miktarda Uniswap (UNI) tokeni alırsınız.

New York merkezli likidite havuzu sağlayıcısı, rakiplerinden bazı farklı niteliklere sahip. Fiyatları listelemek için Ürün Pazarı Modeli (PMM) mekanizmasını kullanır. PMM, tokenin değerini hesaplamak için işlemde alıcı ve satıcının sırasını kullanmak yerine, x * y = k olarak verilen bir denklemde rasgele sabitleri kullanır.

Denklemde, x ve y, Uniswap platformunda değiş tokuş için mevcut olan token birimlerini temsil ederken, k, denklemde bir sabit olarak kabul edilir. Tokenlerin işlem gördüğü oran, havuzdaki her bir token biriminin fiyat değerini belirlemede önemli bir faktördür. Örneğin, OmiseGO (OMG) satın almak istiyorsanız Ethereum ile, OMG’nin kullanılabilirliği azalırken ETH’nin kullanılabilirliği artar, bu da OMG’nin daha yüksek bir piyasa değerine ulaşmasına ve dolayısıyla bir likidite havuzunda bir işlem başlatmasına yol açar. Bu, yalnızca bir takas veya takas olduğunda belirteçlerin değerinin değiştirileceği anlamına gelir.

Curve Finance

Ocak 2020’de piyasaya sürüldü,Curve eşit değerdeki kriptolar arasında gerçek zamanlı ticareti kolaylaştırmak için tasarlanmış, Ethereum blok zinciri ağı tarafından desteklenen bir değişim likidite havuzudur. Curve, likidite havuzuna kripto para sağlayan yatırımcılar için yüksek bir faiz oranı sunduğunu iddia ediyor. Stabil kripto para değişken olmadığı için kullanıcılara düşük kayma sunar. Servis yedi farklı havuza sahiptir. Bu havuzlardan dördü (Y, Compound, BUSD ve PAX) borç verme havuzlarıdır; bu, kullanıcıların ticaret ve borç verme işlemlerinden para kazanabilecekleri anlamına gelir. Bu havuzlardan ikisi (sBTC ve sUSD) ticari işlemlerde teşvik sunar ve ikisi token tabanlı havuzlardır (REN ve sBTC).

Bu Curve Finance’i kullanırken alım satım yapmak, genellikle tek bir işlem mekanizması nedeniyle düşük risklere sahiptir.

DeFi alanında nispeten yeni olmasına rağmen, Curve Finance, DeFi alanında lider platformlardan biri olacak şekilde konumlandırılmıştır. Bu nedenle, hizmet ve token nispeten yeni olduğu için kişinin yatırımlarını sınırlaması tavsiye edilir.

Balancer

Balancer Finance, Eylül 2019’da Mike McDonald ve Fernando Martinelli tarafından kuruldu.Balancer, bir dizi likidite sağlayıcı platform tarafından da benimsenen otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolünü kullanır.

Balancer, likidite havuzlarına sağlanan 11 milyon dolardan fazla token’e sahiptir ve tüm DEX’lerde olduğu gibi, bu havuzlar alım satımları kolaylaştırmak için kullanılacak ve böylece yatırımcılara likidite sağlayacaktır. Balancer havuzlarının iki ana alt bölümüdür:

Kontrollü/Özel Havuzlar: Bunlara ayrıcalıklı havuzlar da denir; platformun sağladığı ortak havuzları kullanmamayı tercih eden özel kişiler için oluşturulmuştur. Bu özel havuzlarda genellikle havuza büyük miktarlarda token sağlayan yatırımcılar bulunur.

Kesinleşmiş/Paylaşılan Havuzlar: Bu havuzlara platformdaki tüm yatırımcılar erişebilir. Değiştirilemezler ve kontrollü havuzların aksine sabit bir operasyon sistemine sahiptirler ve genellikle halka açıktırlar.

Balancer, yukarıda bahsedilen iki havuz türünün yanı sıra, stabilcoin havuzları ve Likidite Önyükleme Havuzları dahil olmak üzere akıllı havuzlar da sağlar.

Liquidity Pool Providers3

Bancor

İsviçre merkezli merkezi olmayan değişim platformu 2016 yılında kuruldu ve Ethereum blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edildi. Bancor otonom eşler arası token alım satımları gerçekleştirmek için algoritmik piyasa yapımını (AMM) kullanır ve karşılığında her alım satım için işlem ücretleri (%0,1 – 0,5) üretir.

Bancor’un likidite havuzu Bancor Relay olarak anılır ve bu platformun kullanıcıları, havuza sadece likidite ekleyerek bir havuzun işlem ücretlerinden pay alabilirler. Ayrıca platformun havuz tokenini (ETHBNT) alacaklar. Bu Havuz tokenleri, likidite havuzlarındaki sahiplik paylarını sembolize eder. Bu, bir kullanıcı bir Bancor havuzuna likidite eklediğinde, havuza eklenen varlıkların sayısıyla orantılı olarak havuz tokenleri alacağı anlamına gelir.

Havuz tokeninizin değerini artırmanın üç yolu vardır; ilki, işlemler sırasında havuzun oluşturduğu işlem ücretleri, Bancor tarafından sağlanan likidite sağlayıcılara yönelik teşvik programları, Bancor platformu tarafından verilen havuz ödülleridir.

Bancor rölesinin bir diğer özelliği, yerel tokeninin (BNT) aşırı bağımlılığının etkileri nedeniyle likidite oynaklığı durumunda stabilcoin’in (USDB) piyasaya sürülmesidir.

Kyber Network

Kyber 2017 yılında Loi Luu, Victor Tran ve Yaron Velner tarafından kurulan Ethereum destekli bir zincir üzerinde likidite platformudur. Protokol, diğer DApp’lerin likidite havuzuna katkıda bulunmasını, merkezi olmayan atomik token takaslarının her yerde mümkün olmasını sağlayan entegre bir sistem oluşturmasını sağlar. Bu, satıcılara platformlarında birden fazla tokenle hizmetler için ödeme kabul etme özgürlüğü verir ve tokenler tercih ettikleri tokene dönüştürülebilir, bu da satıcının token seçimine sahip olmayan kullanıcılara tokenlerini işlemler için kullanma fırsatı verir. Yerel tokenine KNC denir.

Kyber Network topluluk tabanlıdır, çünkü KNC sahipleri, likidite havuzu sağlayıcılarına orantılı olarak bir ödül olarak hizmet etmek için ağ ücretlerinin sayısını dikte etme özgürlüğüne sahiptir. Ayrıca önemli parametrelerin platform içinde uygulanması konusunda da önemli söz sahibidirler.

Son Sözler

Likidite havuzları, merkeziyetsiz finansın yıllar içindeki dinamizminin kanıtıdır. Likidite her zaman kripto ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olmuştur ve DEX’ler likiditeyi artırmanın yenilikçi yollarını arıyor. Kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmanızı sağlamak için likidite havuzu sağlayıcıları ve özellikleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmanız önerilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner