Yükleniyor...

En Zengin Milyarderler, Yılın İlk Yarısında Büyük Kayıplar Yaşadı

En zengin milyarderler 2022'nin ilk yarısında 1.

en zengin milyarderler simdiye kadarki en kotu yarida buyuk kayiplar yasadi

En zengin milyarderler 2022’nin ilk yarısında 1.4 trilyon dolar kaybetti. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg tarafından aktarılan bir habere göre Elon Musk, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg gibi insanların başı çektiği dünyanın en zengin 500 ismi, 2022’nin ilk yarısında 1.4 trilyon dolar kaybetti. Bu, küresel milyarder sınıfı için şimdiye kadarki en büyük altı aylık düşüşü temsil ediyor. Mark Zuckerberg’in net serveti yarıdan fazla azalırken; Elon Musk’ın serveti neredeyse 62 milyar dolar, Jeff Bezos’un serveti ise yaklaşık 63 milyar dolar düştü.

Hükumet ve merkez bankaları, koronavirüsün patlak vermesinin ardından benzeri görülmemiş teşvikler ile teknoloji şirketlerinden kripto paralara kadar her şeyin değerinin önemli ölçüde yükselmesini sağlamıştı. Şimdi ise merkez bankaları enflasyonla mücadele ederken; küresel borsalar düşüyor ve en zengin milyarderlerin servetleri son iki yıldaki kazanımlarını önemli ölçüde siliyor. 

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Tesla Inc., Haziran ayıyla sonlanan çeyrekte şimdiye kadarki en kötü çeyreğini yaşarken, Amazon Inc., dot-com balonunun patlamasından bu yana en büyük düşüşünü gördü. 

Kayıplara karşın Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Elon Musk, 208.5 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı unvanını koruyor. Onu ise 129.6 milyar dolar ile Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos takip ediyor. Fransa’nın en zengin ismi Bernard Arnault 128.7 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alırken; onu 114.8 milyar dolar ile Bill Gates takip ediyor.

Geçtiğimiz yıl metaverse hamlesi ile gözleri üzerine çeken Mark Zuckerberg, 60 milyar dolar ile 17. sırada yer alıyor. Ocak ayında 96 milyar dolar ile listeye giriş yapan kripto dünyasının önde gelen isimlerinden Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun serveti kripto piyasasındaki çöküşle birlikte bu yıl neredeyse 80 milyar dolar düştü.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x