Yükleniyor...

EOS Kurucusu: Bitcoin ve Ethereum Ağlarını İndirebilirim!

Merkezi olmayan uygulamalar platformu EOS'un kurucusu ve sosyal medya ağı Steemit’in kurucu ortağı olan Daniel Larimer 27 Mart'ta bir Twitter'dan Bitcoin ve Ethereum ağına meydan okudu.

Bitcoin ve Ethereum 1

Merkezi olmayan uygulamalar platformu EOS’un kurucusu ve sosyal medya ağı Steemit’in kurucu ortağı olan Daniel Larimer 27 Mart’ta bir Twitter’dan Bitcoin ve Ethereum ağına meydan okudu. Hem Bitcoin hem de Ethereum ağlarının savunmasız olduğunu, kararsız madencilik yapılarının nispeten az kaynakla ele geçirilebileceğini iddia etti.

Daniel Larimer

Larimer’in açıklamaları, EOS’un daha az güvenli ve daha az şeffaf olduğunu iddia eden merkeziyetsizlik savunucularını hedef alıyor gibi görünüyor.

Larimer, attığı tweet’te “Merkezi olmayan Blockchain’deki tüm işlemleri sansürlemek için kaç kişiyi rehin tutmanız gerekir? İyileşmesi ne kadar sürer?” diye sordu ve bir takipçisine hiç de beklenmeyen bir cevap verdi:

Sadece 3 havuz operatörü ile bir süre Bitcoin ve Ethereum’u indirebilirim.

İllegal

Larimer, yaptığı hesaplamalar hakkında kanıtlar sunmadı ya da önceki kripto topluluğu tarafından geniş ölçüde reddedilen tehditlerindeki gibi bu tür bir saldırının başlatılmasının uygulanabilirliği konusunda herhangi bir kanıt sunmadı.

Geçen yıl çeşitli Blockchain’lere yüzde 51 saldırılarının başlatmanın göreceli maliyeti hakkında ortaya çıkan rakamlar büyük dikkat çekmişti. Crypto51’in verilerine göre, sadece Bitcoin ağına yapılacak %51 saldırısının 1 saatlik maliyeti 309.714 dolar. Elbetteki bu saldırıyla ağı ele geçirmeniz mümkün değil.

Araştırmacılar, çoğu büyük kripto para biriminin yeterli madencilik kapasitesine sahip olduğunu ve bu şekilde bir saldırı yapmak için gerekli donanıma sahip olmanın oldukça maliyetli olduğunu söylüyorlar.

Küçük kripto para birimleri, ağı güvenceye alma konusunda daha düşük hash rate değerine sahipler. Bu sayede birkaç saat boyunca Nicehash gibi bir hizmetle madencilerin hash rate gücü kolayca ele geçirilebilir.

Larimer, elbetteki söylediğini yapmanın cezai durumunu da gündeme getirdi ve “Bu yasadışı olurdu” yorumunda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner