Yükleniyor...

Erik Voorhees Kimdir?

Erik Voorhees, ShapeShift kurucusu ve CEO'sudur.

erik voorhees

Erik Voorhees, ShapeShift kurucusu ve CEO’sudur. Aynı zamanda Coinapult’un kurucu ortağı olan Voorhees, BitInstant borsasında pazarlama direktörü olarak çalışmıştır.

Erik Voorhees Hayatı

Erik Tristan Voorhees, Panamalı-Amerikalı bir girişimcidir. Bitcoin’i SMS ve e-posta ile gönderen Bitcoin girişimi Coinapult’un kurucu ortağıdır, BitInstant borsasında pazarlama direktörü olarak çalışmış ve daha sonra Temmuz ayında satılan Bitcoin web sitesi Satoshi Dice’ın kurucusu ve kısmi sahibi olma görevini üstlenmiştir. Voorhees, Free State Project’e katılmadan önce Colorado’da yaşıyordu ve daha sonra Dubai, Panama, New York City ve New Hampshire’da da yaşadı.

Voorhees aynı zamanda, Beorn Gonthier takma adı altında geliştirdiği ve yönettiği bir anlık Bitcoin ve altcoin değişimi olan ShapeShift’in kurucusu ve CEO’sudur. Girişimlerinden bazıları, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile cezalara ve yasal sorunlara neden olmuştur.

erik voorhees 1

Erik Voorhees, vergilere, mali düzenlemelere ve genel olarak hükümete karşı çıkan açık sözlü bir özgürlükçüdür. ShapeShift, aslında ücretsiz bir hizmet olmasıyla siyasi ve ekonomik inançlarını yansıtmaktadır.

Voorhees, Temmuz 2021’de verdiği bir röportajda iş ve paranın ademi merkeziyetçiliği konusuna odaklanarak hayatın ve ekonominin birçok alanında ademi merkeziyetçilik için bir argüman sundu. Daha sonra bu teoriyi paraya uyguladı ve gerçekten eşitlikçi bir toplum yaratmak için küçük, merkezi bir organizasyonun para birimi üzerinde tekele sahip olmaması gerektiğini savundu. Böylece 2021’in sonlarına doğru ShapeShift, DAO modeline geçişine başladı.

Zincirler arası merkezi olmayan borsa ThorChain, Temmuz 2021’de iki multimilyon dolarlık saldırıya ve küçük de olsa üçüncü bir ihlale maruz kaldıktan sonra Voorhees, istismarların ThorChain’in daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösterdiğini belirtti.

13 Ekim 2020’de, üyelerinin düzenleyici stablecoin çerçevelerinin yanı sıra CBDC’ler için tasarım, teknoloji ve deneylerin incelenmesini ve seçimini tamamlayacağını belirten bir G20 raporuyla ilgili olarak Voorhees şu tweet’i attı:

“Zaten 2022’nin sonunda Bitcoin daha da büyüyecek.”

shapeshift logo

ShapeShift Nedir?

ShapeShift, Erik Voorhees tarafından 2014 yılında İsviçre’de kurulan bir kripto para borsasıdır. Wall Street Journal tarafından 2018 yılında yapılan bir soruşturma, ShapeShift’in iki yıllık bir süre içinde suç faaliyetlerinden elde edilen 9 milyon dolarlık fonu işlediğini ortaya çıkarmıştır.

Mart 2015’te şirket, Roger Ver ve Barry Silbert tarafından 525.000 ABD Doları tutarında bir başlangıç ​​aşaması yatırımı aldı.

Digital Currency Group , Bitfinex , Bitcoin Capital ve Mardal Investments dahil olmak üzere ikinci bir finansman turunda yatırımcılardan Eylül 2015’e kadar toplam 1,6 milyon ABD Doları tutarında ek finansman sağlandı.

ShapeShift, ilk olarak Haziran 2015’te iOS platformunda piyasaya sürüldü ve kullanıcıların 25 dijital para birimini ve değer coin’lerini takas etmesine olanak sağladı. Eylül 2015 itibarıyla, ticaret için 40’tan fazla farklı dijital para birimi mevcuttu ve 940 işlem çifti sağlıyordu, bu da piyasadaki tek bir borsadan daha fazlasına işaret ediyordu.

11 Haziran 2015’te, ShapeShift eyaletin dijital para işletmeleri için yeni düzenleyici politikasına yanıt olarak New York’a hizmeti kesti. BitLicense, Haziran ayında piyasaya sürüldü ve nihai düzenlemeler Ağustos’ta onaylandı. Şirket, New York BitLicense düzenlemelerine uymuş olsaydı, önemli kişisel ve özel verilerin de bilgisayar korsanının eline geçeceğini belirtti.

2016 yılının Mart ve Nisan ayları arasında Shapeshift, sıcak cüzdanlarından çalınan 469 BTC, 1900 LTC ve 5800 ETH ile sonuçlanan toplam 3 saldırı yaşadı. Sonuç olarak ShapeShift ekibi, ShapeShift’in altyapısını gelişmiş güvenlik protokolleriyle yeniden oluşturmak için ShapeShift.io’yu 20 Nisan’a kadar çevrimdışı duruma getirdi.

Mart 2017’de ShapeShift, hem ABD hem de uluslararası risk sermayesi şirketlerinden A serisi fonlarda 10,4 milyon dolar topladı. Berlin merkezli Earlybird Venture Capital, Lakestar, Access Venture Partners, Pantera Capital ve Blockchain Capital’den sağlanan ek finansmanla lider yatırımcı oldu.

Ağustos 2017’de ShapeShift, Senato Yasa Tasarısı 5031’in kabul edilmesiyle dayatılan BitLicense tarzı düzenlemeler nedeniyle Washington eyaletinde çalışmayı durduracağını duyurmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner