Yükleniyor...

Eski Ripple CEO’su Bitcoin’in Çin Tarafından Yok Edilebileceğine İnanıyor

Ripple eski CEO'su Chris Larsen'e göre, Çin'in Bitcoin’in (BTC) kontrolünü ele geçirmesi distopik geleceğimiz olabilir.

chris larsen bitcoin cin scaled

Ripple eski CEO’su Chris Larsen’e göre, Çin’in Bitcoin’in (BTC) kontrolünü ele geçirmesi distopik geleceğimiz olabilir.

The Hill tarafından yayınlanan yakın tarihli bir makalesinde, eski Ripple CEO’su Chris Larsen, Çin’in Bitcoin’i kontrol etmek için yeterli güce sahip olduğunu savunuyor:

“Kripto para madenciliğinin en az yüzde 65’i Çin’de yoğunlaşıyor, bu da Çin hükümetinin bu protokoller üzerinde kontrol sahibi olmak için gereken çoğunluğa sahip olduğu ve işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına geliyor.”

O, Çin’in dünyanın en büyük blokzincirini sıkı bir şekilde kontrol altına almak için “büyük miktarda enerjiyi” sübvanse ettiğine inanıyor.

Çin Bitcoin’e Nasıl Saldırabilir?

ABD ve Rusya devasa madencilik çiftlikleri inşa etmek için çabalarken, Çin’in Sichuan eyaleti tek başına tüm hashrate’in yüzde 54’ünü oluşturuyor. Madenciliğin merkezileştirilmesi, Çin’in %51 saldırısı gerçekleştirme kabiliyeti konusunda endişelere yol açıyor.

hash btc

ABD’li akademisyenler tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma makalesi, Çin’in birden fazla saldırı vektörü aracılığıyla Bitcoin blokzinciri üzerinde gerçekten büyük bir etki yaratabileceğini ortaya çıkardı. Çin maden havuzları, adresleri sansürlemek, belirli kullanıcıları anonim hale getirmek ve ağı istikrarsızlaştırmak için cezalandırıcı çatallanma gerçekleştirmek için işbirliği yapabilir.

Araştırmada şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin’in değeri ve ekonomik faydası arttıkça, ona saldırma isteği de arttı. Analiz için Çin’i seçtik çünkü onlar Bitcoin’in en güçlü potansiyel düşmanı ve sisteme saldırmak için çeşitli göze çarpan güdülere ve bu saldırıları gerçekleştirmek için hem düzenleyici hem de teknik bir dizi olgun yeteneklere sahipler.”

“Çin Parası” Anlatısı Abartılı

Ripple’ın, ABD’de yasal düzenlemelerin netliği için haykırırken, Bitcoin’in “Çin tarafından kontrol edilen bir kripto para birimi” olduğu hakkındaki anlatıyı agresif bir şekilde zorladığı unutulmamalıdır. 2018’de XRP’ye bağlı şirketin şu anki CEO’su Brad Garlinghouse, ülkelerin komünist rejim tarafından kontrol edilen parayı benimsemeyeceğini iddia etti:

“Çin’in müdahale etmeyeceğini nereden biliyoruz? Kaç ülke Çin kontrolündeki bir para birimini kullanmak istiyor? Bu gerçekleşmeyecek.”

Ancak Casa CTO’su Jameson Lopp, Çin hükümetinin tüm madencileri ele geçirmesinin “neredeyse imkansız” olacağına inanıyor:

“Muhtemelen Çin’e dağılmış binlerce madencilik çiftliği vardır; hükümetin hepsini ele geçirmesi biraz çaba gerektirir. Haber dünyanın geri kalanına sızmadan devletin madencilik tesislerinin kontrolünü ele geçirmeye başlamasının neredeyse imkansız olacağını düşünüyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner