Yükleniyor...

ETH Gas Ücretlerinde Büyük Bir Artış Yaşandı

Glassnode veri sağlayıcısı, Uniswap'in UNI airdrop’u nedeniyle bir saat içinde ETH madenci ücretlerinde 1 milyon dolar harcanması nedeniyle ücretler ve gas fiyatlarında büyük bir artış bildirdi.

eth gas ucretlerinde buyuk bir artis yasandi

Glassnode veri sağlayıcısı, Uniswap’in UNI airdrop’u nedeniyle bir saat içinde ETH madenci ücretlerinde 1 milyon dolar harcanması nedeniyle ücretler ve gas fiyatlarında büyük bir artış bildirdi.

Glassnode analitik veri toplayıcısı, Uniswap bugün erken saatlerde büyük ücretsiz UNI dağıtımını duyurduktan sonra, Ethereum madenci ödüllerinin arttığını ve sadece bir saat içinde madenci ücretlerinde 1 milyon dolar harcandığını duyurdu.

Ethereum madenci ücretleri, Uniswap’in bugünkü cömertliği nedeniyle artıyor. Bugün erken saatlerde Ethereum destekli dex Uniswap, UNI yönetişim token’ının piyasaya sürdüğünü ve kullanıcıların her birinın 400 UNI alabileceklerini bildirdi. Bunun için gerekli olanın ise platforma kayıtlı olmak ve ve 1 Eylül’den önce işlem yapmış olmak gerektiği ifade edildi. O saatlerde UNI 3,66 dolardan el değiştiriyordu, yani 400 token’ın toplamı bin 464 dolardı – bu, koronavirüs karantinasından sonra ABD’de Başkan Donald Trump yönetimi tarafından dağıtılan teşviklerden daha fazla bir ücrete tekabül ediyor.

Çekiliş açıklandıktan ve trader’lar, sadece bir saat içinde en büyük ikinci blok zincirine dayalı ücretsiz dijital paralarını talep etmek için harekete geçtikten sonra, ETH madenci ücretleri yeni bir zirveye çıktı ve toplam 1 milyon dolar değerinde harcama gerçekleşti.

ETH Gas Ücreti 700 Gwei’ye Yükseldi

Glassnode ayrıca, ETH gas ücretinin de büyük bir artış gösterdiğini ve 700 Gwei’ye ulaştığını paylaştı. Bu 5,66 dolardan biraz daha az bir ücret. Bugün erken saatlerde Messari, ücretsiz token’ların ilan edilmesinden sonra en az 22 bin 681 adresin üzerinde UNI olduğunu bildirdi.

eth gas ucretlerinde buyuk bir artis yasandi
Kaynak: Glassnode

Esas olarak DeFi ve özellikle YAM protokolünde yapılan sayısız işlem sayesinde, daha önce de 12 Ağustos’ta 345 Gwei’ye (2.81 dolara) ulaşılmıştı.

Tüm bu DeFi protokolleri kullanıcılara, ETH, BTC ve diğer kripto paralarını riske atabilmeleri, diğer DeFi projelerine kredi sağlayabilmeleri, faizlerini biriktirebilmeleri veya ETH’lerini DeFi token’ları ile takas edebilmeleri için “yield farming” adı verilen bir hizmet sunar ki bu hizmet de fiyatlar da hızla büyüyor.

Ancak uzmanlar, DeFi projelerinin potansiyel kripto para dolandırıcılığı olabileceği ve kullanıcıların paralarını nereye yatırdıkları konusunda dikkat etmeleri gerektiği ifade ediyor. Tanınmış kripto trader’ı ve Bitcoin maksimalisti Tone Vays, geçtiğimiz günlerde DeFi’a güvenilmeyeceğini belirtmişti. Vays, bunu klasik bir saadet zinciri olarak adlandırdı ve “2017’de yaşana ICO olayından bile daha büyük bir aptallık” olduğunu söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner