Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Öncesi, 10 Milyonuncu Ethereum Bloğu Çıkarıldı!

Kripto para birimi topluluğu, Ethereum madencilerinin başlangıcından bu yana 10 milyon blokluk devasa bir kilometre taşına ulaşmasını kutluyor.

ethereum da 10 milyonuncu blok cikarildi

Kripto para birimi topluluğu, Ethereum madencilerinin başlangıcından bu yana 10 milyon blokluk devasa bir kilometre taşına ulaşmasını kutluyor.

Pazartesi günü, Dünya’nın en büyük ikinci blok zinciri olan Ethereum’un 10 milyonuncu bloğu çıkarıldı. Ethereum’un tarihi beş yıldan biraz daha kısa ve bu kısa sürede 10 milyon blok üretmeyi başardı. Etherscan’ın verilerine göre, 4 Mayıs 13:22’de UTC 10 milyonuncu blok etkili bir şekilde çıkarıldı.

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, bu gelişme tam olarak 1.740 gün sürdü. 10 milyonuncu blok, yıllar boyunca 15 zettahashın hesaplanmasıyla çıkarıldı. Bunu daha net belirtmek gerekirse, GTC 1080 Ti gibi modern bir grafik kartının aynı işlemi yapması en az 150 milyon yıl alacaktı.

Bitcoin blok zincirinde ise, lider kripto varlığın 2009’daki doğumundan bu yana 600.000 bloktan fazla madencilik yapıldı. Bu sayı, Bitcoin’in daha yavaş blok süresi nedeniyle Ethereum’a göre oldukça düşük. Ethereum ağındaki yeni bloklar her 10 veya 20 saniyede bir üretilirken, Bitcoin ağının ortalama blok süresi 10 dakika olarak biliniyor.

Ethereum, 2015 yılında Vitalik Buterin ve Cardano’nun Kurucusu Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Akıllarındaki fikir, akıllı sözleşmeler ile yürütebilecek merkezi olmayan bir küresel dijital bilgisayar yaratmaktı. Daha basit ifade etmek gerekirse, Ethereum’un vizyonu, kimsenin istediği zaman kapatamayacağı dünya bilgisayarı olmak.

Peki Sırada Ne Var?

10 milyonuncu blok çıkarıldığında, Ethereum topluluğu bu tür gelişimsel bir başarıya ulaşmayı dört gözle bekliyordu. Ethereum ağının, Temmuz ayında Serenity olarak adlandırılan ETH 2.0’a geçmesi bekleniyor. Bu yükseltme ağı ile birlikte ekosistem yeni bir güvenlik modeline geçecek.

Ethereum ağının en çok eleştirilen kısmı, işlem sürelerinin aşırı yavaş olması ve işlem ücretlerinin yüksek olması. ETH 2.0 ile birlikte, daha hızlı ve daha düşük işlem ücretleri vaat ediliyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, Ethereum ağını en çok etkileyen bu zorluklar tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner