Yükleniyor...

Ethereum Bir Sonraki Boğa Koşusunda Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterebilir

Kripto para piyasası son birkaç hafta içinde çok olumsuz bir dönemden umutlu bir iyimserlik dönemine doğru evrilmiş durumda.

Bitcoin ve Ethereum

Kripto para piyasası son birkaç hafta içinde çok olumsuz bir dönemden umutlu bir iyimserlik dönemine doğru evrilmiş durumda.

İlk 10 kripto para biriminin (Bitcoin ve Tether hariç) çoğunluğu son 90 günde yüzde 50’nin üzerinde fiyat artışı gördü. Aslında, Litecoin ve Binance Coin son 90 günde 100’ü aşan fiyat artışlarına sahip.

Birçok spekülatörün iyimserliğini kazanmış olan kripto para birimi ise Ethereum. DelphiDigital’in yaptığı araştırmaya göre, Ethereum, bir sonraki boğa koşusunda Bitcoin’den bile daha iyi bir performans sergileyebilir. Araştırma, şu anda Ethereum’un volatilitesinin Bitcoin’in volatilitesi ile karşılaştırıldığında daha yüksek volatiliteye sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Ethereum ve Bitcoin

Yukarıdaki grafik Etheruem’un son 6 ay içinde Bitcoin’den önemli ölçüde daha yüksek volatiliteli olduğunu gösteriyor. Bu, Ethereum’un Bitcoin’e karşı sahip olduğu gelişmiş beta değeri ile görülebilir. Beta değeri, piyasa ile ilgili olarak bir kripto paranın volatilitesini ölçmeye yarıyor. 1’in üzerindeki bir değer, Ethereum’un piyasadan (Bitcoin) daha volatiliteli olduğunu ve 1’in altındaki bir değer ise Ethereum’un piyasadan (Bitcoin) çok daha az volatiliteli olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki grafik sadece Ethereum’un son 6 ay içinde Bitcoin’den önemli ölçüde daha yüksek volatiliteli olduğunu göstermiyor, aynı zamanda BTC’ye karşı ETH’nin beta değerinin şu anda 1.5’e yakın bir değerde olduğunu gösteriyor.

Diğer araştırmalar, Ethereum’un pazar içi korelasyonlar çıktığında aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Ethereum Fiyat Performansı

Bitcoin’e göre Ethereum için artan volatilite kombinasyonu piyasa içi korelasyonların çıkıldığında 1’den uzağa kaymaya başladığını yani piyasanın daha az korelasyona girdiğini gösteriyor.

Piyasa içi korelasyonun düşmesi ve Etheruem’un Bitcoin’den daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğu gerçeğiyle bir boğa piyasasının yakın gelecekte patlaması halinde potansiyel olarak Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstereceği çıkarımında bulunulabilir. Yani gelecekte Ethereum, Bitcoin’e göre önemli ölçüde daha yüksek kazanımlar sağlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner