Yükleniyor...

Block.One CEO’su: Bitcoin’in Ölçeklendirilmesine Gerek Yok

Block.

Brendan Blumer

Block.One’un kurucu ortağı ve CEO’su Brendan Blumer, Bitcoin değerinin altın gibi bir değer deposu olarak değişmeye devam ettiğini ve “ölçeklendirilmesi gerekmediği için” ölçeklendirilmediğini belirtti.

Bazıları, Bitcoin’in yalnızca küresel bir kitlenin işlem taleplerini karşılamak için ölçeklendirilebilirse önemli bir değere ulaşabileceğini iddia ediyor. Buna karşın Block.one’un kurucu ortağı ve CEO’su Brendan Blumer, Bitcoin’in bu konuda hiçbir zaman ilerlemesine gerek kalmayacağına inanıyor. Ona göre Bitcoin zaten “dijital altın” olma yolunda zaten oldukça iyi durumda.

Blumer, “Gelecek yirmi yıl içinde Bitcoin’in değeri değer depolamak için önde gelen emtia olarak değişecek.” diyor.

Block.one startup’ını geçen yıl EOS token’ları starak 4 milyar dolarlık rekor seviyeye çıkaran yönetici, çoğu ekonomik faaliyetin Bitcoin Blockchain’in kendisinde gerçekleşmeyeceğine inanıyor. Bunun yerine, çoğu günlük işlem Bitcoin’in taban katmanının üzerine kurulacak uygulamalara taşınacak.

Blumer, “Faaliyetin çoğu ölçeklenebilir ikinci katman çözümlere kayacak, ancak Bitcoin’in farkındalığı ve likiditesi artmaya devam edecek.” diyerek durumu açıklıyor.

Bugün, ölçeklendirme çözümüne bir bu tür bir örnek olarak geçen yıl katlanarak büyüyen Lightning Network (LN) verilebilir. Dikkat çekici derecede iyileştirilebilirliği olan bu ikincil katman çözüm, oldukça küçük paylarda anında Bitcoin işlemlerini yerine getirme sözü veriyor. Bu nedenle, Bitcoin Blockchain’inin başka herhangi bir zincir üstü ölçeklendirmeye ihtiyacı olmayabilir, ancak Blumer’e göre “Yerleşim katmanı işlemleri için büyük ücretler olması bekleniyor”.

Blumer’in öngörüsü, geçen yılki Microsoft’un raporuyla uyuşuyor. Raporda, LN gibi ikincil katman ölçeklendirme çözümlerinin blok büyüklüğü sınırını artırarak zincir üzerinde ölçeklendirmeden daha üstün olduğu bilgisine yer veriliyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner