Yükleniyor...

Ethereum Classic (ETC), Bir Yüzde 51 Saldırısı Daha Yaşadı

Ethereum Classic (ETC) için işler kötüleşmeye devam ediyor.

etc yüzde 51 saldırısı

Ethereum Classic (ETC) için işler kötüleşmeye devam ediyor. 2016’da meydana gelen hard fork sonucunda oluşan bir Ethereum hard fork’u olan Ethereum Classic (ETC), sadece bir ay içinde üçüncü %51 saldırısına maruz kaldı. Bu, ETC Labs’ın gelecekteki saldırıları önlemeyi amaçlayan çok aşamalı bir planı açıklayarak blok zincirini koruma çabalarını artırmasının hemen ardından geldi.

Bir Ayda Üç Saldırı

Kötü niyetli bir aktör, bir blok zinciri üzerindeki kontrolü ele geçirmek amacıyla yeterli hash gücü elde ettiğinde yüzde 51’lik bir saldırı gerçekleşir. Blockchain teknoloji firması Bitfly tarafından yayınlanan bir tweet’e göre, 29 Ağustos’ta Ethereum Classic blok zincirinde 7 bin blok yeniden düzenlendi.

Bundan önce, 1 Ağustos ve 6 Ağustos’ta iki yeniden yapılanma daha gerçekleşti. İlk olayda, saldırının arkasındaki hacker, Nicehash tarafından sağlanan hash gücüne sadece 192 bin dolar yatırım yaparak 807 bin 260 ETC (5.6 milyon dolar) ile kaçmayı başardı.

ETCBlockchain dedektifi Bitquery, çift harcanan kriptonun OKEx borsasına gönderildiğini öğrendi:

“Tahmin edebileceğimiz, bu adres OKEx borsasına veya bağlı şirketlerine ait. Ethereum Mainnet’teki aynı adresin OKEx cüzdanlarıyla ilgili birçok etkinliği var.”

Bir dizi saldırıya rağmen, CoinMarketCap verileri, ETC’nin son 24 saatte yalnızca yüzde 1,14 oranında düştüğünü gösteriyor, bu da trader’ların en son siyah kuğu olayını çoktan sildiği anlamına geliyor.

Blokzincirinin Güvenliğini Sağlamak

Geçen hafta, ETC Labs, blok zincirini daha fazla yeniden yapılanmadan korumak için bir güvenlik planı tanıttı. “Savunma madenciliği”, gelişmiş ağ izleme ve borsalarla işbirliği yapmayı içeriyordu. Geliştiriciler ayrıca kripto paranın iş kanıtı madencilik algoritmasını bir hard fork ile değiştirmek ve bir hazine sistemi oluşturmak gibi uzun vadeli çözümler buldular.

Ağustos ayı başlarında, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ETC’nin, Proof of Stake algoritmasına geçerek büyük kardeşini takip etmesi gerektiğini öne sürmüştü:

“ETC Proof of Stake’e geçmeli. Riskten kaçınma kültürü göz önüne alındığında bile, bu noktada sıçrama yapmak, başaramamaktan daha düşük riskli görünüyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner