Yükleniyor...

Ethereum (ETH) 2.0 Güncellemesinde Son Gelişmeler Neyi Gösteriyor?

DeFi aracılığıyla Ethereum, çok sayıda projeyle dolup taşarken; en büyük altcoin'de blok zincirinin kullanım oranı tüm yıl boyunca tartışılıyor.

ethereum eth 20 guncellemesinde son gelismeler neyi gosteriyor 1

DeFi aracılığıyla Ethereum, çok sayıda projeyle dolup taşarken; en büyük altcoin’de blok zincirinin kullanım oranı tüm yıl boyunca tartışılıyor. Varlığın Ethereum 2.0 gelişmeleri şimdilik rafa kaldırılırken ve bir miktar geri plana atılırken; Ethereum blok zinciri son zamanlarda aşırı yüksek işlem fiyatlarına yol açan yüksek düzeyde tıkanıklığa tanık oldu.

Şimdi ise Glassnode verilerine göre; Ethereum’da Ethereum Dışı Hesaplar (EOA’lar) tarafından başlatılan sözleşme çağrılarının sayısı 2020’de neredeyse üç katına çıktı. Bu oran, yazma sırasında günde 300.000’den 850.000’e çıktı.

Artık EOA’lar,  özel anahtarlarla kontrol edilen ve blockchain ile ilişkilendirilmiş koda sahip olmayan hesaplar olarak  tanımlanıyor. Kullanıcıların daha yüksek bir yüzdesi genellikle EOA hesaplarıdır.

Şaşırtıcı yeni veriler, önerilen ağ işlemlerinin sadece %34.2 transferi için kullanıldığını, ETH  toplam ücretlerin sadece %10.7 olduğunu gösteriyor. Bu istatistikler, kullanıcılar arasında ether transferlerinin değil, tutma oranının yüksek olduğunun açıkça göstergesidir. 2020 yılında işlemlerde EOA’lar, Ethereum için ana kullanım durumu haline geldi.

Bu, DeFi’nin katılımının görünüşte kontrolden çıktığı yerdir.

Ayrıca, ağdaki dahili işlem sayısının şu anda Haziran ayında 1 milyondan 3 milyona çıktığı da öne sürüldü. Şimdi dahili sözleşme çağrıları, işlemlerin zincirde olduğu anlamına geliyor ancak bu işlemlerin yalnızca DeFi için işlem fiyatları ve en son verim tarım uygulamaları ile ilgili olması mümkündür.

Bu tür uygulamalar, uzun vadede Ether’in değerini ve işlevselliğini etkiler mi?

İşlevsellik açısından muhtemelen hayır, çünkü tüm birincil işlemler için ETH gerekli. Ancak değer söz konusu olduğunda tamamen farklı bir nokta devreye giriyor. Aslında Ethereum Ağustos ayı boyunca yüksek fiyatlar gördü ancak haberin yazımı zamanında ETH’nin değeri 72 saatlik bir süre içinde 100 dolar geriledi.

2020’nin başlarında, ücretlerin yaklaşık yüzde 52,4’ünün “diğer sözleşmelerde” kullanıldığı tespit edildi. Bu “diğer sözleşmeler” ERC20 veya ERC721 standartlarını kullanmamaktadır, yani etherin burada herhangi bir kullanım durumu için zar zor kullanıldığı ve DeFi’ye ev sahipliği yapmadan önceydi.

Bu hızda Ether’in değeri, ara sıra bir fiyat artışıyla karşılanacak olsa bile düşmeye devam edebilir. Ethereum’un değeri ve kullanımı genel olarak zarar görmüyor, ancak birincil token ETH şu anda ana Ethereum blok zincirinde yükselen diğer tüm projelerle bir güç mücadelesiyle karşı karşıya.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner