Anasayfa Altcoinler Ethereum (ETH) Arzı Sınırsız mı?

Ethereum (ETH) Arzı Sınırsız mı?

CoinMarketCap’in verilerine göre, dolaşımdaki ETH miktarı 109.5 milyondan fazla ve diğer birçok kripto para biriminde olduğu gibi herhangi bir arz limiti bilgisi bulunmuyor. Bu da akıllara ‘Ethereum (EHT) arzı sınırsız mı’ sorusunu getiriyor.

Bugün, bu rehberimizde bu soruya cevap verecek, Ethereum arzı hakkında yanlış bilinen gerçeği sizlerle paylaşacağız.

ETH Arzı Sınırsız mı?

Aşağıdaki grafikten kabaca geçmiş ve gelecekteki ETH arzındaki değişimi görebilirsiniz.

Ethereum ETH Arz Değişimi

Grafikten de anlaşılacağı üzere, belli bir noktadan sonra ETH çıkarmak son derece zorlaşıyor ve 120 milyon adeti görmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bu noktaya ‘IceAge’ deniliyor ve bu, ETH çıkarmanın artık donma noktasına gelmesi anlamına geliyor.

IceAge dönemine girilmesiyle ETH kazımı zorlaşacak, Ethereum arzı neredeyse 120 milyona yakın noktaya gelecek ve burada seyretmeye başlayacak. Yani ETH kazımı yapmak her zaman aynı hızda olmayacak. Bunun sonucundaysa arz belli bir yerden sonra sınırlanmış olacak.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum ağında yapılan Muir Glacier güncellemesiyle bu IceAge dönemi uzatıldı. Bu dönemin 2021’in sonunda 2022’nin başlarında gelecek olan Ethereum 2.0 güncellemesiyle başlaması bekleniyor.

Ethereum’un White Paper’ında bu konuya açıklık getirilmekte ve “[…] zaman içinde Bitcoin’de olduğu gibi arzın büyüme oranı sıfıra doğru gidecektir” denilmektedir. Burada arzın büyüme oranı ifadesi enflasyon oranıdır ve 4 Şubat 2020’de Ethereum’un günlük enflasyonu 13.787,675 ETH olarak kayıtlara geçti.

Ethereum Enflasyonu

Benzer şekilde, daha önceki bir yazımda Bitcoin’in (BTC) toplam arz miktarıyla ilgili yanlış bilinen bir gerçeği sizlerle paylaşmış, kağıt üzerinde yazdığı gibi 21 milyonuncu BTC’nin matematiksel olarak çıkarılmasının mümkün olmadığını belirtmiştim. Çünkü 21 milyon Bitcoin için limit noktasıdır ve bu sebepten dolayı 21 milyonuncu Bitcoin dahil olmak üzere 21 milyondan fazla Bitcoin üretmek teorik olarak olası değildir. Merak edenleriniz söz konusu yazıma buradan ulaşabilirler.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

771BeğenenlerBeğen
177TakipçilerTakip Et
12,207TakipçilerTakip Et
68AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!Türkiye’nin en hızlı büyüyen kripto para haber sitesi Coinkolik'ten kripto para dünyasındaki güncel haberleri günlük alın.

*Gizliliğinize saygı duyuyor, spam yapmayacağımıza söz veriyoruz.

Gizlilik Politikası