Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Arzı Sınırsız mı?

CoinMarketCap'in verilerine göre, dolaşımdaki ETH miktarı 109.

Ethereum ETH Arzı

CoinMarketCap’in verilerine göre, dolaşımdaki ETH miktarı 109.5 milyondan fazla ve diğer birçok kripto para biriminde olduğu gibi herhangi bir arz limiti bilgisi bulunmuyor. Bu da akıllara ‘Ethereum (EHT) arzı sınırsız mı’ sorusunu getiriyor.

Bugün, bu rehberimizde bu soruya cevap verecek, Ethereum arzı hakkında yanlış bilinen gerçeği sizlerle paylaşacağız.

ETH Arzı Sınırsız mı?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki grafikten kabaca geçmiş ve gelecekteki ETH arzındaki değişimi görebilirsiniz.

Ethereum ETH Arz Değişimi

Grafikten de anlaşılacağı üzere, belli bir noktadan sonra ETH çıkarmak son derece zorlaşıyor ve 120 milyon adeti görmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bu noktaya ‘IceAge’ deniliyor ve bu, ETH çıkarmanın artık donma noktasına gelmesi anlamına geliyor.

IceAge dönemine girilmesiyle ETH kazımı zorlaşacak, Ethereum arzı neredeyse 120 milyona yakın noktaya gelecek ve burada seyretmeye başlayacak. Yani ETH kazımı yapmak her zaman aynı hızda olmayacak. Bunun sonucundaysa arz belli bir yerden sonra sınırlanmış olacak.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum ağında yapılan Muir Glacier güncellemesiyle bu IceAge dönemi uzatıldı. Bu dönemin 2021’in sonunda 2022’nin başlarında gelecek olan Ethereum 2.0 güncellemesiyle başlaması bekleniyor.

Ethereum’un White Paper’ında bu konuya açıklık getirilmekte ve “[…] zaman içinde Bitcoin’de olduğu gibi arzın büyüme oranı sıfıra doğru gidecektir” denilmektedir. Burada arzın büyüme oranı ifadesi enflasyon oranıdır ve 4 Şubat 2020’de Ethereum’un günlük enflasyonu 13.787,675 ETH olarak kayıtlara geçti.

Ethereum Enflasyonu

Benzer şekilde, daha önceki bir yazımda Bitcoin’in (BTC) toplam arz miktarıyla ilgili yanlış bilinen bir gerçeği sizlerle paylaşmış, kağıt üzerinde yazdığı gibi 21 milyonuncu BTC’nin matematiksel olarak çıkarılmasının mümkün olmadığını belirtmiştim. Çünkü 21 milyon Bitcoin için limit noktasıdır ve bu sebepten dolayı 21 milyonuncu Bitcoin dahil olmak üzere 21 milyondan fazla Bitcoin üretmek teorik olarak olası değildir. Merak edenleriniz söz konusu yazıma buradan ulaşabilirler.


Üyelik
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Recep
Recep
3 yıl önce

Peki hocam etc fiyatı ne olur o zaman üretim olmadığı takdirde batarmı ?

İbrahim
İbrahim
Cevap Ver  Recep
1 yıl önce

Kesinlikle 30 yıl önce yağ,tüp kuyrukları olduğu gibi düşün ,çok ihtiyacın var ama bulamıyorsun ve fiyatlar tavan,bitcoin yakın gelecekte 1 milyon doları bulur diyorum ,etheriumda şu anki bitcoin fiyat aralığında..

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x