Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Geliştiricisi Virgil Griffith’e Hapis Cezası

Manhattan'da bir yargıç, Virgil Griffith'i 2019 yılınnda Pyongyang Blockchain ve Kripto Para Konferansı'nda yaptığı sunum nedeniyle 63 ay hapis cezasına çarptırdı.

virgil

Manhattan’da bir yargıç, Virgil Griffith’i 2019 yılınnda Pyongyang Blockchain ve Kripto Para Konferansı’nda yaptığı sunum nedeniyle 63 ay hapis cezasına çarptırdı.

New York Güney Bölgesi’nden yargıç Kevin Castel de, Griffith’e Kuzey Kore’ye kripto para birimlerini nasıl kullanılacağını öğrettiği gerekçesiyle 100.000 dolar para cezası verdi.

Kasım 2019’da tutuklanan Griffith, Kızey Kore’deki çalışmasının yaptırım ihlali olup olmadığı konusundaki devam eden davanın ardından, geçtiğimiz Eylül ayında suçunu kabul etti. Başsavcı yardımcısı John Demers tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Griffith’in gitmemesi yönünde uyarılar almasına karşın, ABD’nin en büyük düşmanlarından biri olan Kuzey Kore’ye gitti ve burada izleyicilere yaptırımlardan kaçınmak için nasıl blockchain kullanacaklarını öğretti”

Küresel ekonomiden uzun süredir dışlanan Kuzey Kore, jeopolitik sebeplerle kriptoyu erken benimseyen ülkeler arasında yer aldı. Ülkenin yerel bilgisayar korsanı grubu Lazarus Group, Kuzey Kore rejimini finanse etmenin bir yolu olarak kripto tarihinin en cüretkar hacklerinden bazılarını gerçekleştirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner